Леќа со праз и морков

Леќа со праз и морков

Дали го менувате начинот на готвење во лето? И покрај порастот на температурите дома ние продолжуваме да уживаме чорби со мешунки како оваа што ја предлагам денес: леќа со праз и морков. А тоа е дека чорбата од леќа е одлична алтернатива во секое време од годината или барем мене ми е.

Едноставно, таква е оваа чорба. А зеленчук се пржи база на кромид, бибер, праз и морков станува главниот лик на ова јадење, без да се потценуваат, се разбира, леќата и компирите. Нема да ви требаат повеќе состојки, иако добрата супа од зеленчук секогаш ќе ја подобри чорбата.

Ми требаше точно еден час да го подготвам ова јадење и решив храна од два дена. Мислам дека се исплати, не се согласуваш? Пробајте и поттикнете играјте со зачиниНе мора да ги следите моите упатства до буква.

Рецептот

Леќа со праз и морков
Чорбите од зеленчук се уживаат во секое време од годината. Оваа леќа со праз и морков е многу едноставна и одличен сојузник за комплетирање на неделното мени.
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200гр леќа пардина (ја ставам да киснат 4 часа претходно)
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 црвен кромид
 • 1 зелена пиперка
 • ½ црвена пиперка
 • Моркови 2
 • 4 големи праз
 • 2 средни компири
 • Супа од зеленчук (или вода)
 • 3 лажици сос од домати
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • А нотка на топла пиперка
 • ½ лажичка куркума
 • Сол и бибер
 • 1 ловоров лист
Подготовка
 1. Ние го исекуваме кромидот, пиперката, морковот и празот ситни. Можете да го направите тоа со сецкото ако ви е поудобно.
 2. Во тенџере загрејте го маслиновото масло и го пржиме зеленчукот во текот на 10 минути.
 3. Во меѓувреме излупете ги и исечете ги компирите на коцки.
 4. По десет минути, додадете ги компиритеЗачинете со сол и бибер и пржете уште неколку минути, мешајќи од време на време.
 5. Тогаш ја додаваме леќата и обилно покријте со супа од зеленчук.
 6. Го додаваме доматот, зачини и ловоров лист. Измешајте и зголемете ја топлината да зоврие.
 7. Откако ќе зоврие, намалете ја топлината, покријте ја тавата и ние готвиме на средна топлина времето потребно за леќата да биде мека. Во мојот случај тоа беше 38 минути.
 8. Леќата со праз и морков ја сервираме топла.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.