Леќа со пилешко и спанаќ: тркалезно јадење

Леќа со пилешко и спанаќ

Пред две недели ве поканив да подготвите леќа со тиквички, Дали се сеќаваш? Денеска предлагам уште еден рецепт со леќа, за мене подобар од претходниот, иако нема ништо напишано за вкусови. Ноктите леќа со пилешко и спанаќ што можете да го уживате како едно јадење.

Овој рецепт е кружен поради неговата комбинација на состојки. Сите тие се едноставни. Но, од кога е неопходно да се комплицира за да се јаде добро? Огромно, утешна, здрава, вкусна… ова јадење има сè и е идеално за оние студени денови во кои сè уште уживаме.

Нема да зажалите што го направивте овој рецепт! И нема да ви треба многу време за да го направите тоа. Вкупно задоцнив нешто повеќе од еден час да ја подготвите оваа леќа, но можете да користите конзервирана варена леќа и да заштедите време. Важно е да ги вклучиме мешунките во исхраната. Дали ќе го пробате?

Рецептот

Леќа со пилешко и спанаќ: тркалезно јадење
Овој рецепт за леќа со пилешко и спанаќ е кружен. Срдечна, утешна, здрава и вкусна. Кои повеќе причини ви се потребни за да го пробате?
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 исечен кромид
 • 1 зелена пиперка, мелено
 • ¼ црвена пиперка, сечкана
 • 1 пилешки гради, на коцки
 • 2 компири, излупени и исечени на коцки
 • 1 лажица сос од домати
 • 200 гр. леќа (потопена 4 часа)
 • Супа од зеленчук или вода
 • 2 грста спанаќ
 • Црн пипер
 • Сал
 • Комино
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Загрејте го маслото во тава и ловократен кромид и пиперката 10 минути.
 2. После додадете ги коцките пилешко зачинети и зарумени.
 3. Тогаш додадете ги сечканите компири и доматот и варете неколку минути додека мешаме.
 4. Ја додаваме леќата, прстофат ким и истурете супа додека не се обилно покриени.
 5. Оставете да зоврие и штом ќе постигнете, намалете го огнот за да се зготви леќата средна топлина 50 минути. Во зависност од видот на леќата што ја користите, може да потрае повеќе или помалку.
 6. По истекот на времето го проверуваме неговиот статус и готвиме уште неколку минути доколку е потребно.
 7. Пред да го изгаснете огнот додадете спанаќ и оставете ги да се варат со преостанатата топлина.
 8. Останува само да уживате во оваа леќа со пилешко и спанаќ.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.