Компир чорба со ориз

компир-чорба-со-ориз

Сега кога септември влезе во битка, жештината продолжува да се заострува иако има неколку денови како денес во кои облачноста на овој залив на запад прави да се чувствуваме како тоа добра чорба што ни дава енергија и малку внатрешна топлина.

Затоа, денес го подготвивме ова традиционална чорба компири со ориз многу едноставна за подготовка и одличен за деца и возрасни. Оваа чорба е една од оние што е многу подобра следниот ден, па можете да ја зачувате доколку имате остатоци.

Состојки

 • 1 кромид.
 • 1 зелен пипер.
 • 2 чешниња лук.
 • 2 домати
 • 3 средни компири.
 • 150 гр кружен ориз.
 • Вода
 • Маслиново масло
 • Сол
 • Мелен црн пипер
 • Мајчина душица.
 • Боење храна.
 • 1 чаша бело вино.

Подготовка

Прво на сите ќе сечеме на мали коцки кромид, лук, бибер и домати. Ова ќе започнеме да го ловиме по овој редослед во тава заедно со добар дожд од маслиново масло.

Кога зеленчукот ќе се собере, ќе го додадеме патати и ќе измешаме малку. Addе додадеме сол, мајчина душица, мелен црн пипер и малку боја за храна.

После тоа, ќе додадеме чаша бело вино и кога ќе испари алкохолот ќе додадеме вода додека не ги покрие компирите и ќе оставиме варете околу 20 минути, дека компирот е скоро нежен.

Конечно, ќе го вметнеме ориз и ќе готвиме уште 10 минути додека не омекнат оризот и компирите.

Повеќе информации за рецептот

Компир чорба со ориз

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 427

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Клумпар dijo

  Тоа е навистина добро и со она што го сакам компирот и оризот.
  Честитки и благодарност.

 2.   Исус dijo

  Многу богат рецепт, она што ве прашувам е дека наместо боја за храна, препорачате шафран, црвен пипер или куркума. Но, другото не потекнува од нафта и предизвикува хиперактивност во големи дози и веќе го носат многу индустриски намирници и чипс од компири.

  Благодарам