Омлет од компири, тиквички и сирење

Омлет од компири, тиквички и сирење

Петок се синоним за куќи од тортилја, особено во овој период од годината. Во придружба на салата од домати и / или некои зелени пиперки, станува најдобрата можна вечера, не се согласувате? И иако омлетот од компир е нашиот омилен, со тиквички во целата сезона, ова е компир омлет, тиквички и сирење тоа е неодоливо.

Тортиillaите ни овозможуваат да играме со бројни состојки. Така, секоја сезона можеме да креираме различни верзии користејќи сезонска храна, како што се, во овој случај, тиквички.  Многу разноврсна храна и со која можеме да подготвуваме и слатки јадења - во следните неколку недели ќе подготвиме торта за соблекување на капа - како и солена.

Со кромид или без кромид? Вечна дебата. Сакам тортиillaи со кромид и затоа го додадов и на овој компир, тиквички и сирење, но оние кои ја немаат оваа состојка можат и без тоа. Во секој случај, пробајте!

Рецептот

 

Омлет од компири, тиквички и сирење
Овој омлет од компири, тиквички и сирење е одличен предлог за вечера пропратен со салата од домати или пржени зелени пиперки.
Автор:
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Екстра девствено маслиново масло
 • ½ кромид
 • 1 среден компир
 • ½ тиквички
 • Сал
 • Црн пипер
 • 4 HUEVOS
 • 1 транша сирење
Подготовка
 1. Ние го лупиме компирот и го сечеме, со кликнување на него, во мали сечила.
 2. Ние го исекуваме кромидот и коцки ги тиквичките со кожа.
 3. Ние загреваме изобилно масло во сатен и ги пржиме компирите, кромидот и тиквичките зачинети на средна топлина, сè додека компирот не омекне и не почне да се крши.
 4. Потоа извадиме компири, кромид и тиквички од тавата, добро исцедувајќи ги и резервирајте ги подоцна во голема чинија.
 5. После ги победивме јајцата во друг контејнер, додавајќи ги во садот за компири и добро мешајте.
 6. Во тавата во која ќе ја направиме тортилја, загрејте една лажичка масло и истурете ја смесата заедно со траншата од сирење. Неколку минути се мешаме со шпатула како да ќе подготвиме кавга. Подоцна, оставаме да се стори од една страна и го превртуваме за да го свариме уште неколку минути.
 7. Ние служиме омлет од компири. тиквички и сирење за уживање.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.