Компири Стил на Риојана

Компири Риојан стил, традиционално јадење, едноставна и брза чорба за подготовка, идеална за студените денови.

Јадење што можеме да го подготвиме со малку состојки, само треба да додадеме добро хоризо што ќе му даде вкус на ова јадење и неколку добри компири.

Идеално јадење како едно јадење.

Компири Стил на Риојана
Автор:
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 и ½ килограм компири
 • 2-3 колбаси
 • 1 голем кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 ловоров лист
 • 1 лажица слатка пиперка
 • Нафта
 • Сал
Подготовка
 1. За да ги подготвиме компирите во стилот на Риоха, ќе започнеме со лупење на кромидот, сечкајќи го на ситно. Излупете го лукот и исечкајте го.
 2. Во тенџере ставете малку масло, додајте го кромидот да се исцеди.
 3. Кога кромидот ќе биде испечен, додадете го мелениот лук. Ќе внимаваме да не изгори, ќе мешаме.
 4. Исечете го хоризото на парчиња, додајте ги во тавата и оставете да се готви неколку минути.
 5. Излупете ги компирите и исечете ги на парчиња со кликнување, така што компирот го ослободува скробот и на тој начин ја згуснува супата.
 6. Додадете ги компирите во тавата, измешајте сè.
 7. Додадете ја лажицата слатка папрака и ловоров лист, можете да ставите прстофат лута пиперка. Измешајте ги компирите и хоризото со сè неколку минути и покријте ги компирите со вода, компирите мора да бидат покриени. Посолете малку.
 8. Оставете го да се готви на средна топлина околу 20-30 минути или додека компирите не омекнат.
 9. Кога ќе се сварат, вкусуваме сол ако треба да се исправи. Ако чорбата е многу тенка, ќе земеме малку компири, ќе ги здробиме и ќе ги додадеме во чорбата и ќе биде малку погуста.
 10. И ќе биде подготвен за послужување.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.