Компири со бакалар и ориз, уникатно силно јадење

Компири со бакалар и ориз

Барате едноставна и комплетна чорба за студените денови кои допрва претстојат? Источно од компири со бакалар и ориз Тоа е и исто така нема да ви треба многу време за да го подготвите. Половина час. А колку се 30 минути кога се работи за добро јадење?

Ова е едно од оние јадења со лажици што секогаш се чувствува добро. Чинија, други, многу комплетна, бидејќи меѓу неговите состојки вклучува житарици, ориз; риба, бакаларот; зеленчук, брокула и секако компир. Ништо не му фали! Добра супа и/или некои зачини.

Многу сум љубител на зачините, а сепак не додадов повеќе од бибер во оваа чорба. Овде оставив чорбата да биде протагонист, покрај самите состојки секако. можете да користите а Супа од зеленчук, како што направив јас, или една од рибите по ваш вкус! Дали ќе се осмелите да го направите овој рецепт?

Рецептот

Компири со бакалар и ориз, уникатно силно јадење
Компирите со бакалар и ориз што ги предлагам денес се одлична алтернатива за студените денови, оние во кои јадењата со лажички толку копнеат.
Автор:
Тип рецепт: Риба
Порции: 3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 исечен кромид
 • ½ зелен пипер, сецкан
 • 1 мала брокула
 • 3 сечкани филети бакалар
 • 2 компири
 • 2 грст ориз
 • Супа од зеленчук или риба
 • Сал
 • Црн пипер
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Загрејте го маслото во тенџере и испржете го кромидот и пиперката 5 минути.
 2. После додадете ја брокулата бакаларот и компирот и варете уште неколку минути.
 3. Сол бибер, обилно покријте со супа зеленчук и оставете го да зоврие.
 4. Кога врие, додадете го оризот, намалете го огнот и оставете го целиот да се готви 15 минути или додека не бидат готови сите состојки. Дали останува сув? Додадете уште супа.
 5. Откако ќе се направат сите состојки, послужете ги компирите со бакалар и цевководи од ориз топли.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.