Колачиња со маслиново масло со чоколадо?

колачиња со маслиново масло

Овој рецепт е со мене долго време и време беше да го споделам! Дали колачиња со маслиново масло Тие се едни од наједноставните колачиња што ги подготвив; не само затоа што не се потребни алатки за нивна изработка, туку и затоа што лесно се обликуваат со рака.

Можете да ги подготвите насекаде се додека имате вага и рерна и првото нешто што повеќе нема да ви треба кога ќе ги сварите неколку пати. Како тоа да не е доволно, тие имаат крцкава текстура и фантастичен вкус во кој се перципираат и маслото и лимонот.

Дали те убедив да ги подготвиш? Само ќе ви требаат 6 состојки за тоа и многу е можно барем пет од нив да се веќе во вашата оставата, чајната кујна. Зачувајте го рецептот за викендот, доколку немате време да ги подготвите денес и уживајте во овие колачиња со маслиново масло.

Рецептот

Колачиња со маслиново масло со чоколадо?
Овие колачиња со маслиново масло имаат селски вкус и многу лесно се прават. За неа ќе ви треба само рерна и 6 состојки.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 35
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 HUEVOS
 • 180гр. шеќер + дополнително за бришење прашина
 • 140 гр. екстра девствено маслиново масло
 • Кора од 1 лимон
 • 2 пликови гасификатор
 • 400 грама од обично брашно
 • Темно чоколадо за десерти (по избор)
Подготовка
 1. Изматете ги јајцата и шеќерот со неколку рачни шипки или вилушка додека не се соединат двете состојки.
 2. После го додаваме маслото и кора од лимон и мешајте додека не се вклопи.
 3. Откако ќе се вградат, додадете половина од просеаното брашно и гасификаторот и се меша со шпатула или дрвена лажица додека не се добие хомогена смеса.
 4. Да се ​​заврши Додадете ја другата половина од брашното, прво со шпатулата, па со рацете. Добиеното тесто не треба да се лепи и треба лесно да се ракува.
 5. кога ќе го добиеме, загрејте ја рерната на 180ºС, плехот го обложивме со хартија за печење и чистите раце малку ги намачкавме со масло.
 6. Ги обликуваме колачињатаЗемаме мали делови од тестото и со нив правиме топчиња со малку издолжена форма. Како што ги формираме, ги ставаме на плехот за печење оставајќи неколку сантиметри помеѓу едното и другото.
 7. Кога садот е полн, со вилушка притискаме лесно секое од колачињата за да заврши, давајќи им форма.
 8. посипете малку шеќер на секоја од нив и да завршиме ги носиме во рерна.
 9. Печете 18 минути или додека рабовите не почнат лесно да кафеави.
 10. Потоа ги вадиме и ги ставаме колачињата на решетка да се излади додека ја подготвуваме втората серија.
 11. Откако ќе се изладат колачињата со маслиново масло, можеме делумно ги капеме во чоколадо (стопени во бен-мари) или уживајте во нив како што се.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.