Колачиња од чоколадо и колачиња од Марија, брз десерт

Колачиња од чоколадо и колачиња од Марија

Овој десерт е вистинско искушение, не само поради неговиот вкус, туку и поради тоа колку е едноставно и брзо да се направи. Да, во 15 Minutos Fе го имате подготвено овој чоколаден и бисквитен флан, без потреба од рерна.Нема да најдете ништо поедноставно!

Овој десерт «Канела и Лимон» е многу корисен. Дали имате изненадени гости дома и сакате да изгледате добро? Не сакате или време да влезете во кујната, но сакате да подготвите добар десерт? Исток чоколаден флан и колачиња е решение за вашите проблеми и побрзо од а традиционален флан!

Индекс

Состојки

4-6 порции

 • 500 мл. млеко
 • 100 гр. темно чоколадо
 • 100 гр колачиња Марија
 • 1 плик на флан кралски (4 порции)
 • Бонбони
 • 6 колачиња за принцези за украсување

Колачиња од чоколадо и колачиња од Марија

изработка

Ние подготвуваме неколку индивидуални калапи и ние ги карамелизираме.

Во тенџере ги ставаме млекото, сецканото чоколадо, колачињата и пликот со фланс. топло во тивок оган, постојано мешајќи ја смесата. Откако ќе се раствори чоколадото, оставете го да зоврие и веднаш тргнете го од оган, дистрибуирајте го кремот во калапите.

Секоја порција чоколаден фланс и колачиња ги украсуваме со две колачиња за принцези и оставете да се олади пред сервирање.

Сметки

Подобро е да се раствори пликот на фланот во малку млеко (што го извлекуваме од вкупното) пред да го додадеме во смесата.

Повеќе информации -Домашно фланче за сирење, ќе го обожавате

Повеќе информации за рецептот

Колачиња од чоколадо и колачиња од Марија

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 140

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блекси товар dijo

  Ви благодариме што го споделивте овој рецепт

 2.   Ангелика dijo

  Craелбев по овој флан пред да го прочитам целиот рецепт. Утре ќе биде десерт.

  1.    Марија васкез dijo

   Usе ни го кажете резултатот Ангелика и кажете ни дали ви се допадна ;-)