Колачиња од кампуријана, да се натопите во кафето

Колачиња од кампуријана

на колачиња од кампуријани тие отсекогаш биле дел од традиционалното кафе од шест часот во мојата куќа. Кога бев мала, уживав гледајќи ги овие колачиња како ја испија чашата млеко и денес уживам да ги печам. Тие не се баш исти, но задоволството да ги правите сами ги тера да заработуваат цели броеви.

Рецептот е многу едноставен и не ни треба помош од ниту еден кујнски робот за да добиеме добар резултат; вилушка и нашите сопствени раце тие се доволни за да се постигне хомогена смеса да се однесе во рерна. Ве уверувам дека се колачиња со путер вкусно; откако ќе ги испробате, нема да сакате да ги купувате повторно.

Индекс

Состојки

 • 1 јајце
 • 125 гр. путер
 • 125 гр. на шеќер
 • 50 гр. мелен бадем
 • 200 гр. од брашно за пециво
 • 4 гр. квасец

Колачиња од кампуријана

изработка

Во сад, го мешаме путерот со шеќерот со помош на вилушка или некои прачки. Следно го додаваме изматеното јајце и мешаме.

Ние ги вклучуваме просеано брашно, квасецот и мелениот бадем и добро се мешајте додека не се интегрираат сите состојки и не се постигне хомогено тесто.

Обложуваме плех со мрсна хартија. Со раце подмачкани со масло формираме топчиња и ги ставаме на плехот во рерната, малку сквошејќи ги со вилушката. Ние мора да ги поставиме одделно за да не лепат кога растат во рерна.

Ние воведуваме во рерна загреана на 200º околу 10-12 мин., или додека не порумени.

Кога ќе ги извадите од рерна, Оставете го да се олади колачињата на истиот плех, 5 минути, а потоа ги пренесуваме на решетката за да заврши ладењето.

Чуваме во конзерва на ладно место.

Сметки

Ако ги направите вечерта-ноќта следното утро, тие ќе бидат во најдоброто време. Тие се колачиња кои освојуваат со неколкучасовен одмор.

Повеќе информации - Колачиња за топење путер

Повеќе информации за рецептот

Колачиња од кампуријана

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 400

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Танах лежеше dijo

  Изгледаат многу едноставно и вкусно, ќе видам како ми стојат.

 2.   Мануела, севилјанска 1969 година dijo

  Добри пријатели, ви благодарам за вашиот рецепт, бакнеж

  1.    Марија васкез dijo

   Мило ми е што ви се допаѓа! Тие се класични, совршени за потопување во попладневното кафе

 3.   Emilio dijo

  Здраво. Попладнево го направив рецептот и тие се многу добри !!