Кисела грав

Оваа Рецепт за грав во ешабече Ви обезбедува витамини А, Ц и железо, мешунките се извор на растителни влакна, киселото гравче може да биде многу корисно за време на залак, да им даде софистициран допир на вашите салати кои придружуваат месо и колачи или тестенини.

Земете ги предвид во вашиот следен рецепт.

Состојка

 • ½ килограм бел грав, најдобро путер
 • 1 бунар кафе со канола или маслиново масло
 • 6 лажички магдонос
 • 3 лажички лук
 • ½ лажичка лута пиперка
 • 3 лажички оригано
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • Излезете по ваш вкус

Постапка

Потопете ги грав преку ноќ, наутро исцедете ги и ставете ги во тенџере со многу врела вода и сол, откако ќе станат меки, извадете ја водата и оставете ги да се загреат, ставете ги во фрижидер од 1 час до 1 час до кул.

Подгответе маринада, ставете маслиново масло во контејнер, малку сол, магдонос, мелен лук многу мал без кожа, оригано, слатка папрака, лута пиперка, измешајте сè и резервирајте во покриена тегла за 1 час во фрижидер.

Измешајте го гравот со маринадата и ставете го препаратот во тегли, и оставете ги во фрижидер уште еден час.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аурелија Куеста dijo

  Одлични и многу едноставни рецепти !!!!!!!!!!!
  Продолжете така, ќе продолжам да ве читам и да земам совети.
  Честитка.
  Aurelia