Киви чиа пудинг со јогурт за појадок

Пудинг од чиа и киви со јогурт

Дали станувате рано за време на викендот за да можете мирно да појадувате? Дали сакате да подготвувате појадок кои не само што се силни, туку и изгледаат добро? Овој појадок е за вас! На Киви чиа пудинг со јогурт Она што го предлагам денес е за вас.

Погледнете како изгледа! Ништо не недостасува на овој појадок кој не само што заситува, туку и е здрав. Чиа, киви и јогурт се основните состојки за нејзина подготовка, но можете и да ги вклучите гранола, чоколадни чипови и/или капак мед. Направете го тоа по ваш вкус!

Идејата е да се остави чиа пудингот направен претходната вечер, така што Можам да се одморам во фрижидера. Наутро, кога ќе го подигнете, ќе треба да му ги дадете само последните допири. Дали ќе се осмелите да го пробате? Можеби сега не ви е толку ладен појадок; ако е така, зачувајте го рецептот за пролет! И сега уживајте во топли појадок такви какви што се овие кашички што го подготвивме пред една година.

Рецептот

Пудинг од чиа и киви со јогурт
Овој киви и чиа пудинг со јогурт е идеален за вашиот појадок. И можете да го оставите направено претходната вечер во отсуство на неколку последни допири.
Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 2
Состојки
 • 4 киви
 • ½ чаша вода
 • 4 лажици семе од чиа
 • 1 лажичка мед
 • 1 јогурт
 • Овесна каша
 • сечкано темно чоколадо
 • 1 дополнителен киви
Подготовка
 1. Излупете ги и издробете ги четирите киви.
 2. Следно, меленото киви го мешаме со чиа семето, водата и медот.
 3. Смесата поделете ја на две чаши и оставете ја да отстои во фрижидер најмалку 45 минути.
 4. На секој чиа пудинг истураме по половина јогурт и врз него ставаме препечени овесни снегулки и малку сечкано темно чоколадо.
 5. Уживавме во пудинг чиа од киви со ладен јогурт.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.