Кафе и леб со масло и шеќер, андалузиски појадок

Кафе и леб со масло и шеќер, андалузиски појадок

Мал порано го јадевме, добро за појадувај за време на викендите кога немаше многу брзања затоа што немаше училиште или да закуска, во куќата на бабите и дедовците. На леб со масло и шеќер е типичен за Андалузија, и би можело да се каже дека тоа е традиционална закуска и појадок од кога го немаше целиот асортиман на слатки што го има денес, и кога парите беа малку.

Тоа е појадок кој сè уште се прави во многу училишта во Андалузија за денот на андалузиската заедница и во многу куќи, како што е мојата, тоа обично се прави, иако многу спорадично. Сигурно сте го јаделе некое време, но не сте го јаделе долго време… И, сигурно гледајќи ја оваа слика и овој рецепт ви се појави „бубалицата“ да ја јадете повторно. Ако е така, не биди срамежлив! Тоа е здрава закуска и ништо хиперкалорично како што се верува.

Ние ви кажуваме како да го направите ова едноставно чекор по чекор рецепт.

Кафе и леб со масло и шеќер, андалузиски појадок
Кафе и леб со масло и шеќер, андалузиски појадок, иако може да биде и закуска. Здрав и вкусен!
Автор:
Кујна соба: Андалузија
Тип рецепт: Појадок-закуска
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Кафе по вкус (со млеко, сам, итн.)
 • 2 парчиња леб
 • Маслиново масло
 • Шеќер
Подготовка
 1. Исечете го 2 парчиња леб и поминете ги низ a печење претходно, така што тие малку кафеави и се крцкаво.
 2. Откако ќе зарумени по вкус, истурете над секоја од нив a наросуваме маслиново масло.
 3. Како последен чекор, посипете малку бел шеќер за секоја од парчињата.
 4. И подготвени! Веќе имате андалузиски појадок со тост леб со масло и шеќер.
 5. Брзо, лесно и вкусно!
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонија санчез dijo

  Оние мафини Антекера !!

 2.   Гурмански Интернет Продавница ДОМА ДЕЛИЦАТСЕН dijo

  Аии ... какви сеќавања од детството