Чорба од бел грав и зеленчук

Чорба од бел грав и зеленчук

Чорба од грав и зеленчук што ја подготвуваме денес е традиционално јадење на медитеранската кујна. Дали се осмелувате да го пробате?

Панели со борови ореви

Рецепт за панели со ореви од бор, традиционално слатко од сите светци што се подготвува на овие датуми. Лесно се подготвуваат.

Кубански ориз со пржено јајце

Кубански ориз со пржено јајце

Во денешната статија ви претставуваме класичен рецепт кој многу брзо се прави: кубански ориз со пржено јајце. Вкусно јадење.

Колачи од ориз

Колачи од ориз

Ние ве учиме како да готвите вкусни оризови колачи со белиот ориз што секогаш ни остануваше за време на оброците. Дали се гоење? Откријте овде!

Чизкејк

Совети за замрзнување пити и пити

Дали сакате да знаете дали можете да замрзнете пита или пита? Дали ќе изгледа добро? Откријте овде како да ги замрзнете колачите и емпанадите.

Кока шикарони

Coca de chicharrones едноставна и многу добра кока, рецепт што можеме да го подготвиме за да го прославиме фестивалот во Сан Хуан и да уживаме !!!

Колачиња со чоколадо

Рецепт за колачиња со чоколадо, неколку многу едноставни домашни колачиња за подготовка кои ќе можеме да уживаме да ги правиме со најмалите.

Грав со колбаси

Рецепти на грав со каталонски колбас, многу едноставно и комплетно јадење, традиционално јадење од каталонска кујна.

Пилешко лук

Пилешкото лук е многу едноставен и лесен рецепт за подготовка со многу добар сос што можеме да го придружуваме со малку зеленчук или пржен компир.

Мантего-мантегадо

Рецепт за мантекадо од Ла Манча, типично божиќно слатко што не можете да го пропуштите во овој период од годината, сигурно ќе ви се допаднат !!!

Пилешко со ракчиња

Рецепт за пилешко со ракчиња или море и планини, комбинација од месо и риба што изненадува поради тоа колку е добра, придружена со добар сос.

Закуска на бабите и бабите

Традиционален рецепт е загарантиран успех. Овој рецепт нема многу наука затоа што не мора да готвите ништо. Треба само да следите традиција.

Брауни со лешник

Рецепт за пусти со лешници, домашна чоколадна торта, типичен американски десерт, богат и едноставен. Оди напред и подготви го !!!

Торта од тиква и цевка

Торта од тиква и цевка одличен појадок или ужина за најмалите, за сите хранливи материи што ги обезбедува. Традиционална торта за Ноќта на вештерките.

Засладени слатки компири

Овие засладени слатки компири ќе го израдуваат најслаткото во куќата. Тоа е традиционален десерт што сакавме да го донесеме во Рецептите за готвење

Галициски октопод со компири

Рецепт за октопод со галициски компир, типично галициско јадење, кое не можете да го пропуштите на забави и саеми, тука имате како да го подготвите, чекор по чекор.

Берба домашен пудинг

Домашен пудинг за употреба, едноставен и вкусен рецепт, каде ќе ги искористите печивата што останаа суви. Ве охрабрувам да го пробате !!!

Пилешки бутови во црвено вино

Рецепт за пилешки бутови во сос со црвено вино, класика на нашата шпанска кујна, многу едноставно јадење. Пробајте ќе ви се допадне.

Колач од компир, сланина и сирење

Колач од компир со сланина и сирење, домашен рецепт, едноставен и лесен за подготовка, што ќе го сака целото семејство. Јас ве охрабрувам да го пробате.

Јогурт торта со овошје

Колач од јогурт со овошје, лесен и не комплициран, можеме да го подготвиме со овошје што најмногу ни се допаѓа, тоа е многу здрав и вкусен десерт.

Андалузиски гаспачо

Во лето, еден од drinksвездените пијалоци во Шпанија, заедно со валенсиската хорчата, може да биде гандачо од Андалузија. А

Салморехо

Рецепт Салморехо, многу свеж и натоварен со витамини, тоа е многу комплетно јадење и како почетник е многу добар, затоа ве охрабрувам да го пробате.

Сируп од цреша и рум

Сируп од цреша и рум

Сируп од цреша и рум Овој сируп е совршен да ги придружува вашите омилени десерти или колачи. Исто така резултатот ...

Пржено маринирано пилешко

Лично, јас сум многу уморен во последно време да јадам пилешко месо. Стана нешто несигурен и неговиот вкус секој ...

домашна крема

Домашна крема

Кајмакот е традиционален десерт кој сите сме го јаделе од прилика, но дали знаеме како да го подготвиме? Дефинитивно пликовите ...

Белење варено со компири

Се сеќавам дека првиот пат кога го јадев ова јадење беше кога бев мал (имав околу седум или осум години) дома ...

Варена зелка

Денешниот рецепт е лажица: варена зелка. Многу хранливо јадење, не заради леблебиите и зелките, туку и заради гушата што ја придружува.

Компир чорба со месо

Дали ви се допаѓа оваа чорба компири со месо? Обично е еден од рецептите за вајлд карти во сите куќи.

Печен ориз

Како да се подготви печен ориз за рекордно време? Пробајте го овој прекрасен рецепт и уживајте како џуџе, ќе спортувате подоцна.

Варен бел грав

Денешниот рецепт е богата чорба од бел грав идеален за овие први студени денови. Дали ви се допаѓа тоа?

Анасон ролни

Овие рачно изработени ролни од анасон се совршени за датуми како Божиќ или Велигден. 100% традиционален рецепт.

Макари на Хуелва

Овие макари Хуелва се направени од млеко. Тоа е традиционално јадење што го учиме од генерација на генерација. Пробајте ги!

Пудинг од ориз

Дали пудингот од ориз е еден од најтрадиционалните и занаетчиски десерти што ги познавате? Вкусно е!

Кордован каша

Кордован каша направена со вода, идеална за десерт после ручек и вечера. Традиционален андалузиски десерт.

Домашни топчиња од месо

Обидете се да ги направите овие вкусни домашни ќофтиња и никогаш повеќе нема да сакате да јадете подготвени. Тие се вкусни!

Крокети од чорба

Крокетите со тенџере се обично најбогатиот рецепт од нашите мајки ... Скоро сите ги имаат истите состојки, но никој нема вкус како друг.

Бисквит од бадеми

Домашна торта од бадем, откако ќе се испече, ќе го парфемира целиот ваш дом со извонреден мирис.

Компир чорба со сипа

Денес подготвивме компир чорба со сипа, едно од типичните јадења на Хуелва, заедно со широк грав со сипа.

Месо и ориз

Ориз со месо, идеално лажичко јадење за денови кога жештината не е преголема и почнува да се појавува есен.

Леќа со зеленчук

Леќа со зеленчук: јадење богато со железо, но без да биде калорично како вообичаената задушена леќа.

Лигњи со кромид

Лигњи со кромид

Ние ви покажуваме како да направите лигњи со кромид, традиционално јадење на нашата гастрономија.

Болоњски ориз

Ориз од Болоњезе: Богато јадење, со многу посебен вкус и на кое ако додадете малку пармезан ќе биде уште подобро.

Компир чорба со месо

Компир чорба со месо: 100% традиционално, шпанско јадење со висока хранлива вредност.

Морска храна паела

Рецептот денес е вкусна и вкусна морска храна паела. Не мора да бидете во Валенсија за да јадете вкусна паела!

Задушена леќа со хоризо

Задушена леќа со хоризо, типично традиционално јадење во Шпанија, кое на многумина им се допаѓа, а на другите не толку.

Компирска тортилја со кромид

Омлетот од компир со кромид е еден од најпознатите шпански гастрономски рецепти надвор од нашата земја. Неговиот вкус е непогрешлив.

Спанаќ со шунка

Денес подготвуваме вкусен спанаќ со шунка. Дали имате Whatsapp на Попај?

Широк грав со сипа

Широк грав со сипа, типично јадење од Хуелва. Ако за десерт веќе додадете некои јагоди од Палос де ла Фронтера, нема сомнеж дека ќе бидете сити.

Мармитако за почетници

Чинија нежна, растопена во устата, вкусно комплетна и хранлива туна? Овој рецепт за мармитако за почетници е она што ви треба.

Печено јагне со лимон

Како добивате залак што се топи во уста? Со добри работи, трпеливост и рерна. Овој рецепт за печено јагне со лимон е совршен пример

Домашна леќа

Домашна леќа е едно од најтрадиционалните јадења во Шпанија. Кој подобар состанок да ги направите отколку на Велигден?

Кордоба трошки

Кордоба мига, дали може да има некое потрадиционално јадење? Можеби да: малку каша, но тоа е друг ден.

Пржена сипа од мајорка

Овој рецепт за пржени сирки од мајорка е особено погоден за деца бидејќи не содржи скоро никаков зеленчук. Тоа е традиционален и многу едноставен рецепт

Крокети од туна и морков

Крокети од туна и морков

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусни крокети од туна и морков за најмалите во куќата. Одлична идеја да пробате нови работи.

Торта од Сантијаго

Торта од Сантијаго

Во оваа статија ви покажуваме како да направите една од најтрадиционалните колачи во шпанската гастрономија, тортата Сантијаго, многу оригинална од Галиција.

Чорба од наут со спанаќ

Леблебии со спанаќ

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусна чорба од наут. Многу сочно јадење што ќе не наполни со енергија и ќе нè загрее од овој студ.

Брошури од пилешко и шунка

Брошура со пилешко и шунка

Лебувањето пилешки филе никогаш не било полесно, бидејќи се исто така полнети со шунка и сирење. Овие многу сочни мали книги за деца.

Јајца во стил на фламенко

Јајца во стил на фламенко

Во оваа статија ви прикажуваме едноставен, но вкусен рецепт за многу традиционални јајца. Така, комбинираме зеленчук и јајца на извонреден начин.

Месо во сос со компири

Месо во сос со компири

Во оваа статија ви покажуваме како да направите традиционален рецепт од старите времиња. Вкусна тапа месо со сос со помфрит.

Компир чорба со ориз

Компир чорба со ориз

Во оваа статија ви покажуваме како да направите одлична чорба од компир и ориз. Чинија полна со есенцијална енергија за враќање на училиште.

Мешани јајца

Мешани јајца

Во оваа статија ви претставуваме многу традиционален рецепт, еден од оние од минатите години во селата. Сочен мелез со компири со хоризо за да ги наполни вашите батерии.

Јајца Бенедиктин

Јајца Бенедиктин

Во оваа статија ве учиме како да направите многу традиционален рецепт за шпанска гастрономија, неколку јајца Бенедикт како предјадења или закуска.

Сос од Холандија

Сос од Холандија

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусен сос. Сос од Холандија, многу типичен за врвната храна, како што се јајца или риба.

Галициска пита со школки

Галициска пита со школки

Во оваа статија ви покажуваме како да направите прекрасна и вкусна традиционална галициска пита. Исполнет со зеленчук и школки, типичен за Кантабриското Море.

Chorizo ​​preñaitos

Chorizo ​​preñaitos

Во оваа статија ви покажуваме како да направите типичен рецепт. Неколку вкусни бухти исполнети со хоризо наречени прежаитос, вкусна и ароматизирана закуска.

гаспачо

Традиционално гаспачо

Во оваа статија ве учиме како да направите одличен гаспачо, типичен и освежителен пијалок за Лето.

Пржени крофни

Пржени крофни, традиционален рецепт

Во оваа статија ви покажуваме како да направите типичен велигденски рецепт. Неколку многу традиционални пржени крофни што се прават во секој дом.

Помфрит и пица од јајца

Домашни пици со помфрит и пржени јајца

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусен домашен рецепт за пица заснован на пржени компири и пржени јајца, традиционалниот како основа на модерниот.

Салата од малага

Салата од компири од малага

Ние ви покажуваме како да направите едноставна и освежителна салата од компири Малага; совршено да се соочите со најжешките денови.

Компири со сипа

Компир чорба со сипа

Во оваа статија ве учиме како да направите извонреден рецепт за добра традиционална компир чорба или компири со сипа. Ручек преполн со поволности.

Леблебија со ориз и хоризо

Леблебија со ориз и хоризо

Во оваа статија ви покажуваме како да направите извонредна чорба од наут со ориз и хоризо. Плоча за добивање енергија за цела недела.

Село зопа

Zopa de pueblo, традиционален рецепт

Во оваа статија ве учиме како да направите прекрасна селска зопа. Традиционален типичен шпански рецепт што се правеше на терен во минатото.

Саем компир

Полнети компири во фер стил

Во оваа статија ве учиме како да направите богат традиционален рецепт на свечености или саеми во општините. Компири полнети со што сакате.

чоколадна молња

Чоколадни молња

Во оваа статија ви покажуваме како да направите уште еден десерт со печено тесто. Во овој случај, чоколадна молња, извонредна слатка.

Модар патлиџани со леб

Исечена модар патлиџан во тесто

Во оваа статија ви покажуваме како да направите вкусен традиционален рецепт. Неколку парчиња тепани модри патлиџани, цело мезе за само 10 минути.

Леб од пресао хоризо и сланина

Леб од пресао хоризо и сланина

Лебот Прешао е традиционален на многу фестивали во Северна Шпанија. Ја претставувам мојата верзија, полнета со хоризо и сланина.

Ориз со зајак и црн дроб

Ориз со зајак и црн дроб

Ние ви покажуваме како да направите вкусен ориз со зајак и црн дроб, многу едноставно уникатно јадење.

Тепсија со ориз од ракчиња

Тепсија со ориз од ракчиња

Во оваа статија ве учиме како да направите прекрасна и извонредна чинија ориз со ракчиња, залак што ќе ве лигави.

Јајца поставени со домат

Јајца поставени со домат

Во оваа статија ве учиме како да направите многу традиционален рецепт, неколку вкусни јајца изматени со домат, ручек или вечера за 15 минути.

Домашни хуроси

Домашни хуроси, богат богат појадок

Во оваа статија ве учиме како да направите вкусни домашни хуроли, за мрзливи утра кои не сакаат да ја напуштат куќата за да одат во продавницата за хурос.

Чорба од наут со хоризо

Чорба од наут, традиционална чорба

Во оваа статија ви прикажуваме традиционален рецепт од старите времиња, вкусна чорба од леблебија со хоризо за да ги наполните со енергија.

Варено месо со сос од домати

Варено месо со сос од домати

Ние ви покажуваме едноставен начин да го искористите вареното месо што го користите за да подготвите супа. Варено месо со вкус на сос од домати.

Француски тост

Торијас, типичен рецепт за карневал

Во оваа статија ви го претставуваме рецептот за традиционални торијаи, за да можете да ги направите и да уживате во нив за време на овие карневалски датуми.

Чорба со крутони

Чорба на баба со крутони

Овде ве учиме како да направите типично тенџере на баба, добар рецепт за одмор на стомакот пред вишок храна.

Леблебија со боранија

Леблебија со боранија

Денес во Рецепти за готвење ви кажуваме како да подготвите леблебија со боранија, лесен и ефтин рецепт што ќе им се допадне на сите.

Шпанска тортилја

Шпански омлет, традиционален рецепт

Во оваа статија ве учиме како да направите традиционално јадење од нашата гастрономија, шпански омлет или, исто така, познат како омлет од компир.

Сан јакобос

Сан јакобос, брза вечера

Во оваа статија, ви даваме идеја за деновите кога сме нешто позафатени. Некој добар Сан Јакобос за вечера. Се надевам дека ви се допаѓаат.

Домашни пилешки крокети

Домашни пилешки крокети

Домашни пилешки крокети, лесен и вкусен начин да ги искористите остатоците што ги сакаат и децата

рецепт-готов

Мигас од Алмерија

Овде ќе ви покажеме како да ја направите одличната чинија со мигас де Алмерија, за да можете да вкусите вкусна деликатес.

готови_речипи на домашни-крокети за зајаци

Домашни крокети зајаци

Едноставен и богат рецепт за домашни крокети зајаци. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во деликатесот.

Велигденски конец

Велигденски конец

Тема исполнета со крем за пециво, ореви и суво грозје. Рецепт за полнета велигденска торта да појадувате или ужинка со добро кафе.

Фритри за карневал

Денес ќе подготвиме рецепт за прженици инспирирани од гениелите или бубачките што ги подготви баба ми во вторникот ...

Колач од компир

Колач од компир

Пита од компир со мелено месо подготвено со кромид, пиперки, суво грозје, маслинки и тврдо варено јајце.

готов рецепт за месо од месо со сипа и грашок

Месен лист со сипа и грашок

Едноставен рецепт за месо од месо со сипа и грашок. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во овој деликатес.

готов рецепт на бела паела

Бела Паела

Едноставен рецепт за подготовка на богата бела паела, без боење. Ајде да погледнеме чекор по чекор за да уживаме во неговата подготовка и дегустација.

основни состојки за рецептот

Домашен рецепт за подготвено млеко

Едноставен домашен рецепт за подготвено млеко, вкусно замрзнато или ладно. Ајде да видиме како се подготвува таков типичен летен пијалок дома.

готов рецепт на особуко со печурки

Говедско Особуко со печурки

Рецепт Особуко за телешко месо со печурки, едноставен и вкусен, како и оригинален. Toе видиме чекор по чекор за да го разработиме.

готов рецепт на домашно месо од месо

Домашни топчиња од месо

Домашен рецепт за месо, сега може да се комбинираат со други состојки или да се вкусат вака. Едноставно е да се направи и може да се направи со разни видови месо.

богат широк грав со свинско ребро, хоризо и црна колбас

Каталонски широк грав

Типична каталонска деликатес, базирана на грав, хоризо, црна колбас, свински ребра и нане за да се избегне типично варење на ваков вид зеленчук

Озобуко од лимон

Состојки: 4 ossobucos телешко кора од лимон 100g путер 1 чаша суво бело вино Супа од месо ...

Крокети од цвекло

Денешниот предлог е да подготвите неколку едноставни и апетитни крокети од цвекло за да уживате како лут стартер или ...

Пица скуша и кромид

Prepareе подготвиме едноставен и брз рецепт за пица скуша и кромид, така што тие ќе вкусат брза храна во ...

Зелени тиквички со крем

Овие тиквички се воодушевување, тие се кремасти меки и многу богати, ќе се стопат во устата, ќе треба време да ги направите ...

Кисела леќа

Доколку треба да вметнете витамини Б1, Б3 и Б6, тие сигурно ви препорачале да јадете леќа. Денес, со овој рецепт, можете да ...

Кромид, винегрет од целер и морков

Добрите винегрети придружуваат разни јадења одлично се комбинираат со сендвичи кои придружуваат јадења од црвено и бело месо од зеленчук и го подобруваат ...

Кисела наут

Ако не сте знаеле, наутот содржи невидено богатство во однос на придонесите во исхраната. Вашиот внес ...

Кисела грав

Овој рецепт за грав ешабече ви обезбедува витамини А, Ц и железо, мешунките се извор на влакна, ...

Домашни конзервирани печурки

Правењето на оваа вкусна конзерва од домашна печурка е многу едноставна подготовка за правење, бидејќи не содржи премногу состојки ...

Омлет со остатоци тестенини

Ние често имаме остатоци од јуфки во нашиот фрижидер и не можеме да најдеме едноставен рецепт за нивно користење и ...

Ориз со кромид

Денес ќе подготвиме вкусен ориз со кромид. Едноставен и брз рецепт. Состојки: 1/2 пакет жито ориз ...

Чипс од тиква

Јас претставувам рецепт за подготовка на неколку чипсови тиква, идеален за да ги претставам како почетник: Состојки: 800 гр тиква ...

Курва од кромид и сланина

Состојки: 2 Навлака за тарт чадена сланина Крем сирење Рендано сирење Зелен кромид 3 јајца Сол и бибер а ...

Печен грашок и компир омлет

Ако имате предмети како грашок, компири и јајца наоколу, зошто да не подготвите извонреден омлет? Состојки: 2 шолји ...

Пржени шницели од ослиќ

Јас денес претставувам многу богат рецепт да им дадам риба подготвена на друг начин на најмладите и без ...

Ориз со бугарска пиперка

Состојки: Ориз 2 црвени пиперки 200 кубика. крем млеко Пипер сол лук рендано сирење Подготовка: Подгответе го оризот ...

Meофтиња со ѓумбир и кари

Дали имате посетители? Па, прими ги со голема чинија: Состојки: 400 гр. мелено говедско месо 1/2 чаша брашно ...

Миланезас де Зукинис

Ако имате тиквички во вашиот фрижидер и не знаете со што да ги подготвите, денес ви презентирам рецепт со кој ...

Рајс од магдонос

Thatе подготвиме поинаков, свеж и оригинален рецепт со оној допир што магдоносот ќе им го даде на вашите оброци: Состојки: ...

Руска салата во желе

Дали ви се допаѓа руска салата? Пробајте ја со оваа богата сорта: во желе. Состојки: 200 гр варен грашок 1 лименка ...

Ракчиња од ракчиња

Состојки: Домати: 6 единици Сирење За солење: 300 гр Црни маслинки: 50 гр Ракчиња: 150 гр Мандарина: 1 единица Лимон: ...

Суфле од риба

Рибата може да се комбинира со повеќе намирници, но да видиме дали се чувствувате како суфле: Состојки: 1 силверсајд ...

Десерт од ликер од нане

Овој десерт е деликатес и се подготвува толку лесно што за неколку минути ќе го имате подготвено и без ...

Сос од тиква

Идеален рецепт за промена на вкусот на тестенините, дали се осмелувате? Состојки 1/2 килограм тиква 1 кромид 1

Компот од малина

Денес ви претставувам еден од најлесните и најевтините рецепти за правење и кој има неколку намени. Идеално е

Домати до кралицата

Домати а ла Реина е практичен, ефтин и различен рецепт за почетници во кујната: Состојки 24 парчиња ...

Пудинг од ориз и зеленчук

Денес ќе ви претставам нешто посебно, вкусен пудинг со зеленчук идеален да го јадете како семејство и да добиете аплауз ...

Сурими

Денес ќе ве запознаам како да подготвите некои сурими предјадења на лесен и вкусен начин. Состојки: - 1 векна леб ...

Лебници од сирење и оригано

Здраво пријатели, денес ви го оставам рецептот за идеална домашна вистерија да ја ставите на рабовите на салатите ...

Зеленчук Паела

Состојки: Масло, 500 гр. артишок, 100 гр. грашок, 1 голема црвена пиперка, 500 гр. карфиол, 500 гр… ..

Скуша и пита со спанаќ

Состојки 2 правоаголна курва покрива 2 лажици масло 1 исечен кромид 2 лажици исечкана пиперче ...

Чоколадни curlers

Идеални се за сите видови торта или пудинг бидејќи може да се направат и со бело и со темно чоколадо ...

Теми од лимон и портокал

Кога правиме торта од цитрус или чоколадо, не знаеме како да ја украсиме. Денес тука ви оставам нишки од агруми кои ...

Шлаг белки

Ведро претепано до снег Знаете, чисто претепано до снег секогаш ги прави со око ...

Канапи од авокадо

Овој едноставен и едноставен рецепт не може да изостане кога станува збор за полн билет, забава или настан ...

Печурки Канапе

Дали имате непце што барате? Па, се надевам дека денес ќе ве изненадам со овој рецепт: Состојки 300 грама свежи печурки 70 грама ...

Германско пилешко

Како да ви дадам мал трик за да го промените вкусот на вашето печено пиле, и да се покажете во ...

Сендвич со ракчиња

Сендвичите се многу брз оброк за подготовка, а ако додадете малку богати состојки во нив, тие ќе ви дадат ...

Србет од праска

Со жештината на оваа пролет ви донесувам освежувачки шербет од праска за да го споделите со пријателите: Состојки 8 праски ...

патати

Видео: Печење компири

Едноставно и брзо видео за да видите колку се подготвуваат вкусни печени компири. Да видиме чекор по чекор и ќе дојдеме до тоа.

Компири од лион

Компирите се друга храна што секогаш нè вади од патот. Денес ви презентирам неколку вкусни компири од Лион, ...

Супа од мајонез

СОСТОЈКИ: 1 јајце, 1 чешне лук, масло, оцет, сол, 1 литар вода, магдонос, застоен леб. ПРОЦЕС: -

Задушени грав

СОСТОЈКИ: - 1 кг нежен грав. - Нафта. - шунка Серано. - 1 домат. - 1 млад кромид. - 1 заб ...

Боранија со лук прием

Боранија од лук атемеро со варен компир, рецепт за многу здрави и вкусни боранија за диета