Гарнир ориз од рузмарин

Предлагам да подготвам вкусен гарнир ориз со вкус на рузмарин по вкус како врело јадење и да го користам ...

Карамелизиран кикирики

Willе подготвиме вкусно слатко задоволство за децата и младите од куќата по вкус, особено како домашен рецепт ...

Јаболко десерт со јогурт

Makeе направиме едноставен рецепт за вкусен сладок десерт со јаболка и јогурт, така што ладните вкусови на крајот на ...

Кисела моркови

Денешниот предлог е да се подготват кисели моркови за да се вкусат за време на викендот како гарнир, предјадење или ...

Лиени слатки од тиква

За да ја направиме оваа здрава слатка, ќе користиме тиква тиква, бидејќи има подобра конзистентност да се направи овој препарат и ...

Кнедли со снегулки од пченка

Денес предлагам да направам неколку вкусни и хранливи слатки кнедли со многу крцкави пченкарни снегулки на непцето, така што ...

Jamем од соја или слатка

Денес предлагам да го подготвам рецептот за вкусен џем или слатко за кое како хранлива храна го користев ...

Природен желе од јагода

Здравиот рецепт да го направите овој природен желе од јагода е едноставен и домашен препарат, така што сите ...

Целијакии: Торта круша без глутен

Ако страдате од целијачна болест, сигурно ви требаат различни рецепти. Денес предлагам да подготвам едноставен и посебен рецепт за сите ...

Пилешки медалјони

Состојки: 1 кромид, ситно исечен, 1 лук мелен, 1 јајце, 800 гр. пилешко месо Сол и бибер 1 ...

Мод (ефтино пилешко)

Состојки: 1 лажица цимет 2 кг компири, излупено и исечкано на коцки Масло 1 пилешко без коски и исечкано на ...

Луд со мајонез

Состојки: ½ десетина од Локос. 1 чаша мајонез. Сол и масло по вкус. Подготовка на лимон (по избор): Во ...

Милкаос

Состојки: 1/8 кг. Од свински кора сол 2 кг. Од рендан компир 2 кг. од излупен и варен компир 1/8 кг.

Леб од туна и компир

Состојки за 6 порции: 1 конзерва рендана туна. 1 кутија инстант пире од компири. 1 плик со кисели краставички ...

План од тиква

Еве ви покажам, иновативен десерт, едноставен за подготовка и здрав; идеално за најмладите од куќата, каде што ...

Пире од целер

Состојки: 1 кг. целер, излупен и исечен на коцки 8 шолји вода 2 лажички сол 3 лажици ...

Ориз со кромид

Денес ќе подготвиме вкусен ориз со кромид. Едноставен и брз рецепт. Состојки: 1/2 пакет жито ориз ...

Светло од пудинг од лимон

Јас го претставувам овој лесен пудинг од лимон кој бара минимално количество елементи и можете да го направите во многу ...

Ракчиња со рум

Дали сакате да го изненадите вашиот партнер? Па, подгответе ги овие вкусни ракчиња од рум: Состојки: 20 ракчиња 1 чаша црн рум ...

Курва од кромид и сланина

Состојки: 2 Навлака за тарт чадена сланина Крем сирење Рендано сирење Зелен кромид 3 јајца Сол и бибер а ...

Пченка на скара

Ви претставувам богата опција кога станува збор за скара да ги придружува сите видови месо: Состојки: 6 Пченка ...

Салата од авокадо и сирење

Состојки: 3 авокадо исечени на тенки парчиња 150 гр. пристаниште солено сирење исечено на коцки 1 лажица сок ...

Stеле од јагоди со јагоди

Ви претставувам свеж, брз и ефтин десерт за уживање на целото семејство. Состојки 1 кесичка желатин ...

Пире од грав

Ви претставувам брз, лесен и идеален рецепт да внесете грав во исхраната на најмалите.

Компири во кошула

Ова е лесен и идеален рецепт за придружување на кој било вид месо, имено: Состојки 4 средни компири ...

Ориз со бугарска пиперка

Состојки: Ориз 2 црвени пиперки 200 кубика. крем млеко Пипер сол лук рендано сирење Подготовка: Подгответе го оризот ...

Крем од зелен сос

Состојки: 250 гр. зелен кромид 250 гр. млечен крем маслиново масло посипување на вино ...

Торта со шунка и грашок

Ви претставувам богата и многу хранлива торта за јадење топла или ладна, идеална за секоја пригода или ...

Круша желе со круша

Ви претставувам свеж, брз и ефтин десерт идеален за уживање на целото семејство. Состојки 1 кесичка со ...

Калабриска салата

Ви претставувам различен рецепт, да видите дали го пробавте: Состојки: 1/2 кг салама ладно месо, 4 краставици, 3 јаболка 1 ...

Meофтиња со ѓумбир и кари

Дали имате посетители? Па, прими ги со голема чинија: Состојки: 400 гр. мелено говедско месо 1/2 чаша брашно ...

Миланезас де Зукинис

Ако имате тиквички во вашиот фрижидер и не знаете со што да ги подготвите, денес ви презентирам рецепт со кој ...

Рокфорт торта

Денес ќе подготвиме специјална торта исполнета со сирење Рокфор. Се осмелуваш? Состојки: 2 предјадења паскуалина 80 гр рокофор ...

Пржен црн дроб

Малку деца јадат црн дроб, па мора да го маскирате за да го јадат. Пробајте го овој рецепт и кажете ми:

Рајс од магдонос

Thatе подготвиме поинаков, свеж и оригинален рецепт со оној допир што магдоносот ќе им го даде на вашите оброци: Состојки: ...

Руска салата во желе

Дали ви се допаѓа руска салата? Пробајте ја со оваа богата сорта: во желе. Состојки: 200 гр варен грашок 1 лименка ...

Ракчиња од ракчиња

Состојки: Домати: 6 единици Сирење За солење: 300 гр Црни маслинки: 50 гр Ракчиња: 150 гр Мандарина: 1 единица Лимон: ...

Салата од дршки од блитва

Продолжуваме со нетрадиционалните салати, да видиме дали ќе ги пробате овие стебленца блитва: Состојки: 2-пакувачки стебленца ...

Куп Мелба

Да видиме дали ќе го пробате и пробате овој вкусен десерт: Состојки: 2 порции сладолед од ванила 1 праска во ...

Чоколадо го покри Кубанитос

Претставувам практичен рецепт за правење кубанито покриени со чоколадо, за да излезете од неволја кога најмладиот од ...

Десерт од ликер од нане

Овој десерт е деликатес и се подготвува толку лесно што за неколку минути ќе го имате подготвено и без ...

Парен албакор филе

Денес пробајте специјално филе на пареа: Состојки: Албакота (бела туна) 800 гр Бебе зучини 100 гр Бебешки патлиџани 100 гр ...

Пита од блитва без тесто

Пробајте нешто поразлично, примамливо и вкусно. Заслепете го вашето семејство: Состојки: 1 куп варена блитва 50 гр путер ...

Салата од туна и рак

Доколку сакате да испробате нешто елитно без да го занемарите вкусот, не двоумете се да го подготвите овој рецепт ...

Млечно чоколадо

Денес сонував за баба ми која ми го објасни овој рецепт што ми го подготвуваше кога бев дете така ...

Шпагети ал картокио

Состојки: 350 гр. шпагети 4 лажици масло 16 домати од цреша 16 црни маслинки без јаболка сецкан магдонос Подготовка на оригано:…

Крем пире од компири

Денес ќе ве научам како да подготвите различно пире бидејќи ќе излезе многу кремасто. Идеално е да се придружува месото: ...

Смути со јагоди

Ви претставувам вкусен и хранлив шејк со многу витамин Ц и доколку сте на диета можете да изберете да ја смените ...

Слатко и кисело пире

Денес ви претставувам едноставен и многу богат пире идеален за придружување на сите видови месо: Состојки 2 големи слатки компири ...

Мајонез од леќа

Продолжувајќи со рецептите со леќа, пробајте го овој извонреден (и хранлив) мајонез од леќа идеален за оние најмалите од ...

Топки од ванила и чоколадо

Вкусен рецепт за споделување со пријателите или семејството со вкусна шолја чај. Состојка 60 колачиња со ванила ...

Киви лимонада (за 12 чаши)

Киви е неопходен за секој кој има потреба од витамини Ц и растителни влакна, затоа оваа лимонада е ...

Компот од малина

Денес ви претставувам еден од најлесните и најевтините рецепти за правење и кој има неколку намени. Идеално е

Домати до кралицата

Домати а ла Реина е практичен, ефтин и различен рецепт за почетници во кујната: Состојки 24 парчиња ...

Винегрет од модар патлиџан

Исклучителен рецепт за почетник, сендвич или за придружба на црвено месо. Состојки 1/2 кг. Виолетови модри патлиџани 1 глава лук ...

Сенф пецето

Денес ќе видиме како да подготвиме месо, но на посебен начин: Состојки: 1 Пецето 2 чорби од месо или зеленчук 1/2 ...

Пудинг од ориз и зеленчук

Денес ќе ви претставам нешто посебно, вкусен пудинг со зеленчук идеален да го јадете како семејство и да добиете аплауз ...

Компири со праз

Сонот за готвење за малку пари, богат и практичен, се оствари во овој рецепт: Состојки 1/2 килограм ...

Крем од јагоди

Состојка 1 чаша исечени јагоди 1 исечена банана наросена со сок од лимон 1 лажица ...

Лебници од сирење и оригано

Здраво пријатели, денес ви го оставам рецептот за идеална домашна вистерија да ја ставите на рабовите на салатите ...

Строгоновско месо

За луѓе со побарувачка, претставувам лесно и вкусно јадење за loversубителите на добра храна. Состојки 450гр слабина или ѓубриво ...

лим

Домашен џем од лимон

Stepе видиме чекор по чекор да направиме богат џем од лимон. Домашна слатка со посебен вкус.

Грашок Фаина

Оваа фаина не е вообичаена што ја знаеме. Се готви за само 25 минути и ќе имате извонредна домашна фаина.

Салата од ориз и палми

Идеална салата за кога ви останува ориз и имате проблеми бидејќи вашето семејство има апетит ...

Скуша и пита со спанаќ

Состојки 2 правоаголна курва покрива 2 лажици масло 1 исечен кромид 2 лажици исечкана пиперче ...

Шпански компири

Најисклучителните компири во разнобојна и ревијална чинија за уживање со семејството. Состојки 1 килограм компири 1

Шлаг белки

Ведро претепано до снег Знаете, чисто претепано до снег секогаш ги прави со око ...

Лешници од лешник

Ова е богат рецепт за промена на класичните колачиња и тост и давање личен шмек на појадоците ...

Канапи од авокадо

Овој едноставен и едноставен рецепт не може да изостане кога станува збор за полн билет, забава или настан ...

Печурки Канапе

Дали имате непце што барате? Па, се надевам дека денес ќе ве изненадам со овој рецепт: Состојки 300 грама свежи печурки 70 грама ...

Nоки од гриз

Состојки 250 грама гриз Брашно потребна количина Сол по вкус Постапка Гответе го гризот во вода и сол, а потоа ...

Германско пилешко

Како да ви дадам мал трик за да го промените вкусот на вашето печено пиле, и да се покажете во ...

Србет од праска

Со жештината на оваа пролет ви донесувам освежувачки шербет од праска за да го споделите со пријателите: Состојки 8 праски ...

Супа од риба

Како што знаеме, рибата има безброј предности за организмот. Денес ќе ви презентирам рецепт кој ...

Супа од мајонез

СОСТОЈКИ: 1 јајце, 1 чешне лук, масло, оцет, сол, 1 литар вода, магдонос, застоен леб. ПРОЦЕС: -

Снежни домати

СОСТОЈКИ: - 4 домати. - 1 мала кеса со пармезан. - Течен крем. - Босилек во прав. - сол…

Леб Јорк шунка

СОСТОЈКИ: - 4 дебели парчиња шунка. - 1 јајце. - Трошки од леб. - брашно. - Нафта. - сирење

Трошки од пченка

СОСТОЈКИ: - 2 чешниња лук - 10 гр мелено хоризо или сланина. - 200 гр вода - 200 ...

Крекери од пченка

СОСТОЈКИ: 1 четвртина путер. 1 јајце 450 гр. од пченкарно брашно. Шеќер (150-200 гр). ПОСТАПКА: Отстрануваме од фрижидерот ...

Мус од диња

Мус од диња

Мусот од диња е рецепт за освежителен и лесен десерт кој е многу ценет во сезоните ...

Андалузиски омлет

СОСТОЈКИ: - 6 јајца. - 50 гр. на кромид. - 100 гр. од печурки. - 100 гр. од домати. - ...

Боранија со лук прием

Боранија од лук атемеро со варен компир, рецепт за многу здрави и вкусни боранија за диета

Атоле

Атол од слива

СОСТОЈКИ: - 1 кг свежи сливи - 1/2 кг веќе подготвено тесто - 1 литар и половина млеко - шеќер по вкус - 1 цело стапче цимет ПОДГОТОВКА: С

Палачинки

Ова е многу богат рецепт за палачинки, кои се како вафли, но пофини. Состојки: 2 јајца 1 чаша ...

Лесна овошна салата

Ова е нискокалорична овошна салата. Состојки: 5 портокали 1 јаболко 1 грејпфрут 2 киви 1 праска ...

Банани од меринги

Овој рецепт е погоден за целијакии, иако не е специјално за нив, тој е многу богат и може да го јадат ...

Лесни полнети домати

  Ова е многу богат, хранлив и апетитен рецепт. Состојки: 2 домати 1 конзерва туна 1/2 конзерва од ...

Лесни колачиња

Рецепт за правење едноставни колачиња Овие се многу лесни за правење колачиња и многу брзо, може да се направат ...

Пена од јагоди

Ова е лесен рецепт, еден од моите омилени со уникатен вкус Состојки: 1 кутија светло желе од цреша ...

Захаросан кромид

Дали сакате да направите добар кромид? Откријте го нашиот познат рецепт за захаросан кромид и добијте резултат од 10. willе го обожавате!

Печено свинско зглоб

СОСТОЈКИ (2 лица): - вакуум од зглоб, спакуван или купен свеж. Сите овие состојки ако купите свежи, ставете ...

Печурки со ракчиња

СОСТОЈКИ (4 лица): 500 гр. на печурки од различни сорти на пазарот, вклучително и печурки, во зависност од ...

Чоколадни тартуфи на чинија

Чоколадни тартуфи

Состојки: чоколадни решетки со 2 вредности без млеко (600 гр) 1 таблета путер 5 јајца 2 шолји со големина на кафе, ...

Слатки од лук

ИНГРЕДИНТИ (за 4 лица :): 750 кг. јагнешки слатки леб екстра девствено маслиново масло лук црвен пипер сол и бибер ...

Пржени од зеленчук

СОСТОЈКИ: 1 куп свеж аспарагус, зелен пипер, црвен 1 морков, млад кромид ПОДГОТОВКА: Сè до термомикс со ...

ЛИСТ ЗА ПИВО ЗА ПИВО

СОСТОЈКИ: Свинска лента за слаби, килограм, повеќе или помалку, во парче. 2 големи кромид, 2-3 моркови, 2-3 ...

МОРЦИЛА СО БЕРЦА

СОСТОЈКИ: • црн пудинг од кромид, 1/2 килограм • зеленчук од јака, • маслиново масло, • сланина, 1/2 килограм • сол, ...

ДЕПЕН ВО СИРУПА

СОСТОЈКИ: - 1 голема диња - 1 гранче свежо нане - 4 лажици мед - 1 лимон ПОДГОТОВКА: ...

ЗАчувани зелени пиперки

СОСТОЈКИ: За да го промените украсот на јадењата малку, можете да ја подготвите оваа извонредна зачувување на зелени пиперки. СОСТОЈКИ · 14…

СОЛЕНА СУПА ОД САМОТ

СОСТОЈКИ: 150 гр. Тост бадеми (не солени) 1 среден кромид 3 лажици путер 1 ½ вода Сол 10 парчиња ...

ОРЕО КАКИ МАРКИЗА

СОСТОЈКИ: * 1 пакет од 220 гр мини чоколадни орео колачиња. * 1 конзерва кондензирано млеко од ...

НАЧИН ДА ИСЧИСТЕ РАЧКИ РАК

СОСТОЈКИ: Ракови ПОДГОТОВКА: Во моментот кога ќе се сварат, не претходно затоа што би се испразниле, се мијат во ...

АСТУРИЈА МОРЦИЛА ПАТÉ

СОСТОЈКИ: - 2 астуриски колбаси со крв (оние што се додаваат на фабадата) доколку сакате помеки, можете да користите ...