Зелена чорба од соја

соја-зелена боја

Сојата е мешункаст зеленчук со висок индекс на протеини, многу личи на леќатаИма благ вкус и можеме да го готвиме на многу начини. Не е многу честа мешункаст зеленчук во нашите кујни, но малку по малку станува сè попознат.

Toе подготвиме зелена соја чорба, на ист начин како да треба да подготвиме леќа. Чинија мешунки со зеленчук со благ вкус и многу слична текстура.

Зелена чорба од соја
Автор:
Тип рецепт: Прво
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр. зелена соја
 • 1 zanahoria
 • ½ зелена пиперка
 • 1 cebolla
 • 3 чешниња лук
 • 1 ловоров лист
 • ½ лажичка мелен ким
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • 3 лажици сос од домати
Подготовка
 1. Прво ќе ја ставиме сојата да впие, околу 5 часа или она што го наведува производителот.
 2. Во тенџере со 2-3 лажици масло, ќе го ставиме зеленчукот, може да го исецкате или да го ставите цел, ќе ставиме бибер, кромид, 3 излупен лук, морков и пржен домат, отстрануваме сè, ставаме ловоров лист и ставаме Половина лажичка црвен пипер ја промешуваме, додаваме соја и го покриваме со вода, додаваме малку сол и ким.
 3. Оставете го да врие околу 30 минути, додадете вода ако е потребно, пробајте ја солта и исправете, внимателно промешајте за да не се скрши сојата и кога ќе биде подготвена за готвење, исклучете го.
 4. Ако го ставивте целиот зеленчук, земаме морков, кромид, бибер и лук, ставаме малку чорба од чорбата и со блендерот го гмечиме ќе биде како пире, го додаваме ова на тепсија од чорба, ќе даде вкус и садот ќе биде подебел и побогат.
 5. Јадењето можеме да го придружуваме со фрлање компири на мали парчиња на половина од готвењето, така што тие ќе се готват заедно со соја и се сервираат со некои ленти излечена шунка, ќе остане поцелосно јадење. Ќе ви се допадне.
 6. Чинија подготвена за јадење !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.