Зачинет компир од хоризо

Зачинет компир од хоризо

Искористувајќи го фактот што на северот врнеше и се ладеше последните денови, предлагам многу едноставен рецепт на кој обично се прибегнуваме во најстудените месеци од годината: зачинет компир со хоризо. Како loversубители на чорби, не можам да престанам да го предлагам овој, еден од наједноставните што го подготвуваме дома.

Компири, хоризо и неколку други работи во оваа чорба. Тоа не значи дека не можете да вметнувате други состојки за да го направите поцелосен. Некои пилешко, тофу или темпе на коцки совршено би се вклопило во равенката. И како придружба, ништо како А. зелена салата.

40 минути, нема да ви требаат повеќе за да ја подготвите оваа чорба. Мој совет е дека откако ќе се посветите на тоа, направете доволно за да го поправите оброкот во два наизменични дена. Она што нема да можете да го направите со оваа чорба е да го замрзнете и е дека, како што зборувавме и други пати, компирот не реагира добро на овој процес.

Рецептот

Зачинет компир од хоризо
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2-4 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 голем бел кромид
 • 2 зелени пиперки
 • ½ црвена пиперка
 • Сол и бибер
 • 12 парчиња зачинета хоризо
 • 4 компири
 • ½ лажичка топла (или слатка) црвена пиперка
 • 1 лажичка месо од хоризо пиперка
 • Супа од зеленчук
Подготовка
 1. Исечете го кромидот и пиперките и пржете ги во тенџере со неколку лажици масло 10 минути.
 2. После додадете хоризо, излупени и кликнати компири и зачинете. Соте неколку минути без да престанете да мешате додека хоризо не ослободи дел од маснотиите.
 3. Следно, додаваме црвен пипер, месо од хоризо пиперка и покриваме со супа од зеленчук.
 4. Ние ја покриваме тепсијата и Гответе го целиот 15-20 минути или додека компирот не омекне.
 5. Уживавме во зачинетиот, врел компир со хоризо.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.