Тестенини од печени домати и лук, едноставни и вкусни

Печени тестенини од домати со лук
Кога ќе имате малку од ова во фрижидер, а малку од другото во оставата, чајната кујна, се појавуваат корисни рецепти како овие. тестенини со печен домат и лук. Многу лесно јадење и релативно брзо. Колку се 30 минути за таков резултат?

Она што е важно за ова јадење е придружбата. многу медитерански со домат, кромид и лук печени во рерна. Можете да додадете на него, дополнително, некои зачини и зачини и билки и на тој начин да го прилагодите неговиот вкус во секое време. Признавам дека овој пат поминав лесно: сол, бибер, лук во прав и оригано.

Исто така а прстофат кајен пипер, но можете и без него ако не сакате зачинета. Или фрлете го во целост и погрижете се да го отстраните пред да ги послужите овие тестенини за да нема стравови или изненадувања. Дали ќе се осмелите да го подготвите ова јадење? Можете да го направите со секаков вид тестенини.

Рецептот

Тестенини од печени домати и лук, едноставни и вкусни
Овие тестенини од домати од печен лук се толку едноставни, но вкусни. Печениот зеленчук му дава многу медитерански вкус.
Автор:
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 зрели домати
 • Каранфилче со лук од 6
 • 1 голем кромид
 • Сал
 • Црн пипер
 • Лук во прав
 • Оригано
 • 1 сечкан кајен (по избор)
 • Екстра девствено маслиново масло
 • 1 чаша фидеуа тестенини или други тестенини
Подготовка
 1. Ние го исечевме домати исечени на коцки и ставете ги во сад за печење.
 2. Потоа додадете го исечканиот кромид и излупени чешниња лук и цели броеви.
 3. Ја зачинуваме смесата и обилно додадете лук во прав и суво оригано.
 4. Потоа додадете го кајенот и вода со прскање масло направени од маслинки.
 5. Ние носиме до рерната на 220ºC и варете 25 минути.
 6. Непосредно пред да се заврши зеленчукот ние готвиме тестенини и го цедиме.
 7. Го мешаме зеленчукот печени со тестенините и поделени на два сада.
 8. Тестенини ги сервираме со печен домат и лук.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.