Домашни пици со помфрит и пржени јајца

Помфрит и пица од јајца

Нема ништо повеќе традиционално во Шпанија од добро пржени компири со јајце. Поради оваа причина, ја искористивме оваа база за ручек за да ги вметнеме во рецепт, исто така традиционален, како што се италијански пици. Мора да пронајдете нови вкусови и состојки за познатите пици.

Пиците можат да бидат вклучуваат која било состојка, бидејќи е многу разноврсна во неговата подготовка. Затоа, игравме со традиционалното и го воведуваме во бангардска кујна како денешните пици, без да го изгубиме својот вкус и традиционалност.

Состојки

 • 2-3 средни компири.
 • 2 пржени јајца.
 • 2 чешниња лук
 • 1 кромид.
 • 4-5 зрели домати.
 • 1/2 зелена пиперка.

За масата:

 • 1/4 чаша млака вода.
 • 1/4 чаша млеко.
 • 250 гр брашно.
 • 20 гр цеден квасец.
 • Сол

Подготовка

Прво, ќе го сториме маса де пица. За да го направите ова, ќе го ставиме распаднатиот квасец во сад, ќе додадеме млеко, сол и вода малку по малку. Itе го месиме добро со рацете додека не добиеме хомогено еластично и влажно тесто. Оставете го да ферментира 1 час покриен со влажна крпа.

Од друга страна, додека тестото се ферментира, ние ќе го направиме природен сос од домати. За да го направите ова, ќе го исечеме целиот зеленчук на средни коцки и ќе го извадиме во тава со добра основа на маслиново масло. Оставете го да се готви на средна топлина околу 15 минути, додека доматот не се намали и целата вода не испари. Runе го поминеме низ миксер.

Во исто време кога се прави сосот и тестото се одмара, ќе одиме сечење компири и пржење на нив, покрај пржените јајца. Theе ги исечеме компирите на дебели стапчиња, ќе додадеме сол и ќе ги пржиме во длабок прженик со многу висока топлина до златно-кафеава боја. Во помала тава, ќе ставиме два прста маслиново масло на средна топлина и ќе ги испржиме јајцата без да залепи жолчка. Willе ги исцедиме и резервираме.

Откако тестото ќе се ферментира, ќе го истегнеме на мазна површина, ќе го поставиме на плех и ќе го ставиме во загреана рерна на 180º C околу 5 минути. По ова време, ќе го извадиме и ќе ставиме врз него природна основа од домати, кревет пржен компир и двете пржени јајца.

Конечно, ќе додадеме многу рендано полу-излечено сирење и ќе го ставиме повторно во рерна да го рендаме уште околу 5-8 минути. Подготвени да јадат !.

Повеќе информации за рецептот

Помфрит и пица од јајца

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 457

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.