Домашна сос од пржени домати

Домашен пржен домат

Домашен пржен домат

Правењето домашен сос од домати дома е нешто што навистина вреди. Многу брендови ни продаваат домашни рецепти, рецепти на баба ... но тоа нема никаква врска со добар сос од домати направен дома со трпеливост и добри состојки. Исто така, тоа е производ широко консумиран дома, тестенини и ориз, рататуј, да се направи пица ... профитот е огромен и ќе бидеме среќни да знаеме дека ја имаме во оставата, чајната кујна.

Денес ви покажуваме како да направите основен домашен сос од домати, користиме само домати, така што не го условуваме сосот кога го користите, но ако повеќе сакаме да додадеме лук, кромид или ароматични билки за да му дадеме допир што ни се допаѓа. Важно е да се осмелиме да го сториме тоа и малку по малку ќе ја најдеме формулата што најдобро одговара на нашите потреби.

Домашна сос од пржени домати
Автор:
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 кг зрели домати
 • 100 мл маслиново масло
 • шеќер
 • сол
Подготовка
 1. Започнуваме со отстранување на кожата од доматите, за ова најдобро што треба да се направи е бланширање. Првото нешто е да се направат две парчиња на доматот во форма на крст. Сега во тенџере со врела вода ги ставаме неколку секунди. Ги вадиме и ги ставаме во многу ладна вода да престанат да готват. Seeе видите дека на овој начин кожата излегува прекрасно.
 2. Продолжуваме, сега ги исецкаме и ги ставаме во големо тенџере, го користиме целиот сок што го пуштаат.
 3. Ние додаваме добра прскање на маслиново масло и добра нотка на сол.
 4. Почнуваме да готвиме на силен оган и добро промешуваме за да го дистрибуираме маслото.
 5. Кога ќе поминат неколку минути, го спуштаме огнот на средно-ниско и го оставаме доматот да готви полека, без брзање.
 6. Времето за готвење ќе зависи од водата во доматите, но никој не одзема еден час од нас.
 7. Кога ќе го подготвиме пржениот сос од домати, ќе вкусиме сол и ќе додадеме шеќер ако е многу кисел.
 8. Сега можеме да направиме две работи, или да мелеме со мешалка, а потоа да го процедиме или да го поминеме преку кинески и така да ги отстраниме семето и да добиеме фин сос од домати. Тоа по ваш избор.
 9. Сега можете да уживате во автентичен 100% домашен сос од домати

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.