Грашок со печен сладок компир и сланина

Грашок со печен сладок компир и сланина

Дома сме навикнати да јадеме грашок скоро секоја недела. Ние секогаш ги подготвуваме на сличен начин со мали варијации. Зошто да направите некои измени во класиците грашок со шунка Ни помага да не се досадуваме на масата. И да, тоа исто така придонесува за создавање едноставни верзии како оваа грашок со печен сладок компир и сланина.

Печен сладок компир тоа е совршена придружба на грашок. На ова јадење му дава сладок шмек, кој секогаш ми е привлечен и совршено се спротивставува на солениот допир на сланината. Додадовме и кромид, бидејќи кромидот е секогаш плус.

Дали сакате да го пресоздадете ова јадење? Да го сторите тоа ќе биде многу лесно за вас. Списокот на состојки е мал, а дебелината на рецептот се подготвува за половина час. Додека слаткиот компир се готви во рерна, ќе имате време да ги подготвите останатите состојки. Провери го!

Рецептот

Грашок со печен сладок компир и сланина
Автор:
Тип рецепт: Verduras
Порции: 2-3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 кромид, јулиен
 • 1 чаша грашок
 • 2 дебели парчиња сланина
 • Сал
 • Црн пипер
 • Екстра девствено маслиново масло
За слаткиот компир
 • 1 среден сладок компир
 • 50 мл. екстра девствено маслиново масло
 • ⅓ лажичка сол
 • ⅓ лажичка црвен пипер
Подготовка
 1. Ја загреваме рерната на 220ºС.
 2. Откако ќе заврши, го мешаме маслото во чаша, сол и црвен пипер за четкање на слаткиот компир.
 3. После тоа, го лупиме слаткиот компир и се сече на парчиња од 2 см. густа што го ставаме на плехот за печење, на хартија за печење.
 4. Четкајте ја со смесата што сме ги подготвиле парчињата слатки компири и се печеме 20 минути или додека нежните и рабовите не бидат малку златни.
 5. Додека се печат парчињата слатки компири, во тава ловократен кромид 15 минути со две лажици масло.
 6. Во исто време, во тенџере со вода и сол ајде да готвиме грашок 8 минути или додека не ја добијат текстурата што ја сакате.
 7. Тогаш вметнуваме сланина на коцки Или, пак, ќе ги фрлите во тавата со кромидот и соте неколку минути. За да завршите, додадете варен и исцеден грашок и измешајте го огнот.
 8. Во овој момент ќе ги имаме подготвени сите состојки монтирајте го послужавникот. Ставете ги парчињата слатки компири на дното, а врз нив смесата од кромид, сланина и грашок.
 9. На крај и пред да го послужите грашокот со печен сладок компир и сланина, додаваме свежо мелен пипер

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.