Гранола чинија со диви бобинки и биено сирење

Гранола чинија со диви бобинки и биено сирење

Дали ви е досадно секогаш да го појадувате истиот? во потрага по опции здрава и свежа за летото? Овој сад на гранола со шумски плодови а биеното сирење е одлична алтернатива и за појадок и за ужина. Лесно и брзо се подготвува, тој ми е еден од омилените појадок кога е жешко и не ми се подготвува ништо.

Не сум многу по гранола, но одвреме-навреме сакам да купам по некоја комерцијална опција без шеќер малку да ги менувам појадокот. Можете да го подготвите сами, но јас генерално одам лесно, особено во овој период од годината. Традиционалната гранола е идеална за овој појадок, не мора да се комплицирате, бидејќи протагонистите овде треба да бидат шумски плодови и биено сирење.

Јагоди, капини, боровинки, малини... на овој појадок можете да го додадете саканото овошје. Доколку не можете да ги најдете свежи, постојат кесички со замрзнато овошје кои се многу практични во овие случаи и никогаш не ве боли да ги имате во замрзнувач. Изматеното сирење го оставам на ваш избор, ако сакате може да го замените и со јогурт. И плисокот мед кој не недостасува. Тестирајте го!

Рецептот

Гранола чинија со диви бобинки и биено сирење
Овој сад со гранола со шумски плодови и биено сирење е идеален за појадок или ужина. Свежо, лесно и хранливо, идеално за најжешките месеци!

Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 1

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 4 лажици гранола
 • 1 чаша диво овошје: јагоди, боровинки, капини, малини..
 • 1 чаша изматено сирење
 • 1 лажичка мед
 • 1 унца сечкано темно чоколадо

Подготовка
 1. Ставете го на дното на садот половина од изматеното сирење На ова го истураме медот во форма на конец, за добро да се распореди.
 2. На сирењето дистрибуираме три од четирите лажици гранола и сечканото чоколадо.
 3. После вградуваме диви плодови избрани.
 4. На крај овој сад го комплетираме со изматеното сирење и преостанатата гранола.
 5. Јадеме земајќи ја лажицата од горе до долу, така што залакот има по малку од се.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.