Пилешки грутки со сирење, вкусен залак!

Сирени пилешки грутки

Кое дете не го сака вулгарен пилешки грутки? И кој постар човек не ужива во овие грицки придружени со неговите омилен сос? Можеме да одиме во замрзнатиот дел од нашиот супермаркет и да ги купиме, но зошто да не ги направиме дома? Не чинат ништо и се вкусни!

Грутките се сирење го имаат целиот вкус на овие класични закуски, но со а дополнителна точка на кремаст и вкус. И стави на работа, можам да те уверам дека ќе ти треба исто време да направиш некои од нив. Дали се осмелувате да ги подготвите? Потоа доаѓа време да ги подготвите вашите состојки.

Ќе ви требаат не повеќе од 10 состојки за да ги направите пилешките грутки и сите едноставни. ако имаш добра мелење дома Можете да почнете со пилешки гради, но ако не е така, ве охрабрувам да побарате од вашиот месар да ви ги исецка за да ви биде полесно се. Да почнеме?

Рецептот

Пилешки грутки со сирење, вкусен залак!
Пробајте ги овие нежни и сочни ситни пилешки грутки. Заедно со вашиот омилен сос тие се одлична опција за неформална вечера. Децата ги сакаат!
Автор:
Тип рецепт: Carnes
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр. сецкани пилешки гради
 • 100 гр крем сирење
 • Нотка на слатка пиперка
 • Сол и црн пипер по вкус
 • Пченично брашно
 • 2 јајца јајце
 • 50 мл вода
 • Трошки од леб
 • Екстра девствено маслиново масло
Подготовка
 1. Во голема чинија измешајте го меленото пилешко месо со крем сирење, пиперка и сол и црн пипер по вкус додека не се добие еднолично тесто.
 2. Откако ќе се измеша, формираме топчиња со големина на ќофтиња мали и лесно набрашнете ги, притоа што малку ги израмнуваме за да им го дадеме класичниот облик на грутките.
 3. Потоа прво им поминуваме со смесата направена со изматените јајца и водата и потоа за презлата.
 4. Откако ќе го направите, сакам да ги ставам во фрижидер 10 минути, но можете да го прескокнете овој чекор.
 5. Само ќе остане пржете ги на многу масло топли и еднаш златни, оставете ги да се исцедат на впивачка хартија.
 6. Ги носиме нашите вулгарни пилешки грутки на масата и уживаме во нив сами или со нашиот омилен сос.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.