Колач од пченкарен скроб вкусен!

Торта од пченкарен скроб

Ова е вообичаена пандишпан дома. Ова со чаша кафе или топло чоколадо среде попладне торта од пченкарен скроб Тоа е апсолутно задоволство. Тој го украси со неколку жици чоколадо, повеќе за естетика отколку за вкус; мазната и кремаста текстура и нежниот вкус на оваа торта не бараат дополнителни додатоци.

Тортата со пченкарен скроб е основна торта, како на пр јогурт од лимон, на кои можеме да додадеме различни ароми и состојки. Лесно е да се направи; процесорот за храна и рерната прават најголем дел од работата. Состојките се мерат на a Калап од 20 см. високи ledидови; Не плашете се ако ви изгледа премногу торта, нема да трае 3 дена кога ќе остане нежна.

Индекс

Состојки

 • 250 гр. путер на собна температура
 • 250 гр. на шеќер
 • 3 XL јајца
 • 150 гр. пченкарен скроб
 • 150 гр. брашно за пециво
 • 3 лажички лажички прашок за пециво
 • 60 мл. млеко
 • 1 нотка на сол
 • Половина 70% чоколадна лента стопена (за украсување)

изработка

Ние ја загреваме рерната на 190º.

Ние го победивме путерот на собна температура додавајќи го шеќерот малку по малку додека не добиете белузлава и мека смеса.

Ние додаваме жолчки еден по еден и продолжуваме да тепаме.

Ние го мешаме просеано брашно, пченкарен скроб и квасец. Додадете малку по малку во смесата со путер, матете со мала брзина и наизменично со млекото.

Во посебен сад го собираме ведро до снег со малку сол. Ние ги додаваме во тестото за торта и вметнуваме со обвивни движења со употреба на пециво.

Подмачкуваме калап од 20 см. и поставете ја основата со масна хартија. Ние го истураме тестото и ја измазнуваме површината со шпатула. Ние го победивме калапот на работната плоча 3 или 4 пати, така што тестото се смири.

Ставаме во рерна загреана на 190 степени и се печеме 45-60 мин. Времето е приближно и зависи од секоја рерна. Колачот ќе биде готов кога, кога ќе кликнете на центарот на тортата со стап, ќе видиме дека излегува чист.

Извадете го од рерна, оставете го да се загрее и расклопуваме на решетка.

Кога е ладно, го украсуваме со чоколадни нишки фундадо.

Торта од пченкарен скроб

Сметки

Можете исто така да го декорирате со некои захаросани плодови или суво овошје како што се ореви или исечени бадеми. Во такви случаи, ќе мора да ги вметнете состојките на тестото пред да се пече тортата.

Ако сте сакале повеќе, не престанувајте да ги пробувате нашите торта без јогурт што е исто така вкусно и многу лесно се подготвува.

Повеќе информации за рецептот

Торта од пченкарен скроб

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 400

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ева dijo

  Дали има замена за квасец?

 2.   Росана dijo

  Здраво, го сакав овој бисквит, дали може да се украси со крем или путер од крем? Ви благодарам

  1.    Марија васкез dijo

   Можете да го наполните со отворање на половина или украсување како сакате