Крофни со портокал

Крофни со портокал, верзија на прженици со цитрусен допир на портокал што му дава многу добар вкус. Во посната сезона наоѓаме крофни во сите слаткарници и пекари, денес ги наоѓаме со многу вкусови и пломби. Можеме да ги најдеме исполнети со крем, крем, чоколадо ... И со вкус на лимон, ванила, цимет, анасон или портокал, како рецептот што го предлагам денес.

Најважниот од добрите прженици е тесто Тие мора да бидат многу сочни и лесни, мора да се консумираат во текот на денот затоа што ако останат уште еден ден, тие веќе не се толку добри.

Крофни со портокал
Автор:
Тип рецепт: десерти
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 150 мл. млеко
 • 100 мл. на вода
 • 180 гр. Од брашно
 • 50 гр. путер
 • Кора од 1 портокал
 • Сок од еден портокал
 • 2-3 јајца
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 нотка на сол
 • 500 мл. сончогледово масло
 • Шеќер за премачкување на пржениците
Подготовка
 1. За да ги направиме пржениците од портокал, прво ги подготвуваме состојките. Ние го рендаме портокалот и извлекуваме сок од половина портокал.
 2. Ставивме тенџере на оган со млеко, вода и путер, кора од портокал и сок од портокал. Додека тенџерето се загрева, ние земаме сад, мешаме брашно со квасец и малку сол.
 3. Кога тенџерето е жешко, ќе го додадеме брашното одеднаш, мешајте додека тестото не излезе од wallsидовите на тенџерето. Ние го промешуваме и оставаме да одмори 5 минути.
 4. Willе започнеме со додавање на јајце, промешајте додека не се интегрира добро во тестото, додадете го следното и повторно добро измешајте. За тестото да биде поконзистентно, подобро е да го оставите тестото да одмори 1 час.
 5. Ставаме тава со сончогледово масло да се загрее, ќе ја ставиме на средна топлина. Кога е жешко со помош на две лажици ќе земеме тесто и ќе формираме топчиња и ќе ги додадеме на врелото масло. Itе го сториме тоа во мали серии.
 6. Letе ги оставиме фриттерите да кафеави од сите страни. Е ги извадиме и ќе ги оставиме на абсорбента хартија. Пред да се оладат, ќе ги поминеме низ шеќер.
 7. Додека ги премачкуваме во шеќер, ќе ги ставаме на плех за послужување.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.