Моренитос, многу примамлива класика

Бринети

Бринетите тие се уживање познато на сите, слатко искушение на кое е тешко да се одолее. Неодамна најдов стар рецепт; Да, едно од оние што се запишани на парче хартија за кое мислите дека сте изгубиле, и не можев да ја пропуштам можноста да ги испечам дома.

Резултатот е многу сличен на комерцијалните бринети, но со тоа дополнително задоволство што сте ги зготвиле со свои раце. Во мојот случај избрав темно чоколадо да ги завиткате, но можете да го промените рецептот и да го прилагодите на типот на чоколадо што најмногу ви се допаѓа. Чокохоличен? Пробајте го и ова колаче колаче, Youе ве изненади!

Индекс

Состојки

За 22 единици

 • 100 гр. маст на собна температура
 • 220 гр. Од брашно
 • 60 мл. бело вино
 • 3 лажички шеќер
 • Фондан од темно чоколадо
 • 1 лажичка путер

Бринети

изработка

Загрејте ја рерната на 180º

Во сад ги ставаме путерот, брашното, шеќерот и белото вино и убаво мешаме со неколку рачни или електрични мешалки додека постигне хомогена текстура.

На набрашнет countertop го истегнуваме тестото Со сукало да постигнете лист со дебелина од 1,5 см и исечете ги колачињата со помош на кружен секач или која било друга алатка што ви овозможува да им дадете кружна форма на бринетите.

Ги ставаме на плех обложен со мрсна хартија и ставаме во рерна, околу 12 минути или додека не се златно златни околу рабовите.

Додека се ладат на решетка, ние го подготвуваме чоколадо за прелив, топејќи го со путерот во бан-мари. Потоа, помагајќи ни со две лажички и многу деликатно, ги капеме пусти во чоколадо, ги исцедуваме и ги ставаме на плех со алуминиумска фолија.

Следниве, ставаме во фрижидер 1 или 2 часа за да се стегне чоколадото.

Повеќе информации -Колаче за колачиња од чоколадни чипови засладете се!

Повеќе информации за рецептот

Бринети

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 480

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   КРИС dijo

  Здраво, добро попладне
  Би сакал да ти поставам неколку прашања ако ми дозволиш
  Какво бело вино користите?
  Некоја посебна марка?
  Кој дијаметар е повеќе или помалку?
  Може ли да ми кажете чоколаден фондан што го користевте? Тоа е што станав малку неуреден со овие чоколади
  Голема благодарност за сè
  Поздрав од Cfis

  1.    Марија васкез dijo

   Во овој случај, Крис е полуслатко бело вино. Што се однесува до чоколадото, црното гнездо за десерти може да ви послужи. Големината на бринетите околу 4 см. Не знам дали оставив нешто, се надевам дека ти помогнав.