Бел грав со ребро, ефтин и хранлив рецепт

Бел грав со ребро

Сакам јадења со лажица, мешунки: грав, леќа и наут,  особено Сега кога температурата почнува да опаѓа, овие видови јадења стануваат се почести на масата и јас нема да бидам тој што ќе протестира. Со зеленчук, ребро, колбас со крв или хоризо, гравот е деликатес.

Оваа недела ги готвиме кај мене дома зеленчук и свинско месо; без премногу маснотии. Овој рецепт можете да го следите чекор по чекор и да го правите рецептот со бел грав или да играте со друг вид грав, изберете го оној кој најмногу ви се допаѓа! Ефтин и многу хранлив рецепт, што чекате да го направите? Во шпорет под притисок ќе заштедите време.

Состојки

За 4 лица

 • 3 лажици масло
 • Каранфилче со лук 1
 • ½ кромид
 • 1 праз
 • Моркови 2
 • 500 гр. ребро
 • 300 гр. бел грав
 • Вода
 • Сал
 • Пимиента
 • 1 ловоров лист

За софрито

 • 2 лук
 • 1 чили (по избор)

Бел грав со ребро

изработка

Вечерта пред да го ставиме грав да се впие во ладна вода.

Лесно испржете го зеленчукот ситно сецкан во тенџере, со ситен дожд од маслиново масло.

Следно, го додаваме сецкано ребро и зачинет, и соте неколку минути.

Вклучуваме грав, покриваме со вода и зачинете по вкус. Во брзото тенџере ставаме и ловоров лист.

Го ставаме капакот и готвиме сè мек оган 25-35 минути, во зависност од тенџерето.

Ние го подготвуваме сосот. За да го направите ова, ние смачкаме 2 лук и ги додаваме во тава со многу врело масло. Ние исто така додаваме малку guidilla, ако сакаме зачинета. Пред лукот да се пече премногу, го истураме софрито над веќе направениот грав и ја тресеме тепсијата за да се интегрираат вкусовите.

Повеќе информации -Леќа a la campesina, богат и здрав рецепт

Повеќе информации за рецептот

Бел грав со ребро

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 350

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.