Чорба од компири и сипа, многу едноставна за подготовка

Чорба од компир и сипа

Не можам да се наситам од тепсија од компири. На некои никогаш не им кажувам не компири стил на Риојана и ги сакам сите оние кои вклучуваат некој вид риба или школки. Како ова чорба од компир и сипа толку лесно се подготвува. Дали се осмелувате да го направите тоа?

Компири, сипа и малку друго што ќе ви треба за да го подготвите ова јадење. А под малку повеќе мислам на нешто што никогаш не ни недостига на нашата чорба: а основа на кромид и пиперка добро ловорешен; И некои зачини и зачини, се разбира. Дали имате се што ви треба во оставата, чајната кујна? Па, ајде да готвиме.

Дали имате направено супа од риба? Ако е така, искористете го! а чорбата ќе биде вкусна. Но, не грижете се ако го немате; можеш да ми се допадне прибегнувам кон вода и а коцка за бујон од риба, за тоа се тие! Резултатот е фантастичен, но мирисот кога ќе ја готвите оваа чорба ќе го стави медот на вашите усни.

Рецептот

Чорба од компири и сипа, многу едноставна за подготовка
Оваа чорба од компири и сипа е едноставна и лесна за подготовка. Совршено да го комплетирате вашето мени за ручек со зелена салата.
Автор:
Тип рецепт: Риба
Состојки
 • 3 лажици масло
 • 1 cebolla
 • 2 зелена пиперка
 • ½ црвена пиперка
 • 400 гр. сипа
 • 4 компири
 • 1 лажичка доматна паста
 • Рибен фонд (или вода + коцка од рибен фонд)
 • Нотка на куркума
 • Сал
 • Црн пипер
Подготовка
 1. Исечете го кромидот и пиперките и ловокрад во тепсија намачкајте со маслиново масло 10 минути.
 2. Потоа го зачинуваме сосот и додадете исечкана сипа да се варат на умерен/силен оган додека не ја сменат бојата.
 3. Потоа, додаваме компири , излупени и исечкани, а концентрираниот домат и измешајте.
 4. Веднаш потоа истураме супа од риба додека не се покрие и прстофат куркума.
 5. Гответе 15-20 минути, додека компирот не омекне.
 6. Ја сервираме топлата чорба од компир и сипа.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.