Чоколадо за ноќевање со мандарина за појадок

Чоколаден мандарински во текот на ноќта

Навистина сакам каша за појадок, но некои утра сум премногу мрзлива да ја направам. Затоа прибегнувам кон ноќевања, што не е ништо повеќе од начин на нивна подготовка и што се состои во тоа да ги оставам да одморат преку ноќ за да бидат меки прво наутро. Никогаш не сте го направиле вака? пробај го ова чоколадо преку ноќ и откријте колку е удобно.

Добрата работа кога ја оставате овесната каша готова навечер е тоа наутро не мора да готвите ништо, само загрејте ги една минута и додадете свежо овошје или јаткасти плодови за да ги комплетирате. Во овој случај се одлучив за комбинација на карактер, мандарина и чоколадо.

Ќе видите дека додадов чиа на ова преку ноќ и тоа е дека тоа му дава текстура што мене лично многу ми се допаѓа. Пожелатинозна и конзистентна текстура, но можете и без неа ако ја немате при рака со тоа што малку ќе ја намалите количината на млеко за да го надоместите. Зарем тоа не звучи како одличен појадок?

Рецептот

Овесна каша за ноќ, чиа и чоколадо со мандарина за појадок
Дали ви се допаѓа идејата да го оставите појадокот навечер? Пробајте ја оваа ноќна овесна каша, чиа и чоколадо со мандарина, вкусни!
Автор:
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 лажици снегулки од овес
 • 1 лажица семе од чиа
 • 1 лажичка какао во прав
 • 1 лажичка крем од какао
 • ½ лажичка мед
 • 1 чаша бадемово млеко
 • 1 мандарина
 • Рендано чоколадо
Подготовка
 1. претходната ноќr colomos во сад овесни снегулки, чиа семе, какао, крем од какао, мед и овесно млеко и убаво измешајте.
 2. Резервираме во фрижидер до следното утро.
 3. Наутро кашата ја ставаме во микробранова печка и изматете ги една минута.
 4. Додека, ја лупиме мандарината и го поделивме на сегменти.
 5. Парчињата мандарина ставете ги на чоколадото преку ноќ и украсете со рендано чоколадо.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.