Бисквити, чоколада и флан торта, класика на родендени

Бисквит, чоколада и флан торта

Има торти кои се класика и тоа имаат голема традиција на одредени празници. овој тарт колачиња, чоколадо и флан, На пример, многу е популарен на родендени и на сите им се допаѓа! Со класична комбинација на вкус, ретко кој може да и одолее.

Дали сте мрзливи да ја вклучите рерната? Нема потреба да го правите тоа за да ја подготвите оваа торта. Тоа е торта што ладна урда и дека се зема и свеж, па е одлична алтернатива за наредните летни месеци. И можете да го декорирате на илјада начини, правејќи го секој пат да изгледа како различна торта.

Не сум го украсил премногу, бидејќи не прослави ништо. Го направив едноставно за да си приредам слатко задоволство. Но, тоа можете да го направите со самиот чоколаден ганаш и кесичка за пециво. Или со крем, зошто да не! Или ставете некои колачиња одозгора... Бидете креативни!

Рецептот

Тарт со бисквити, чоколадо и флан
Оваа торта со бисквити, чоколада и флан е класика за родендени. Многу едноставно, не треба рерна и се јаде свеж.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр. кувертура од темно чоколадо
 • 400 мл. шлаг
 • правоаголни колачиња
 • 1 литар млеко
 • 90 гр. на шеќер
 • 2 пликови со подготовка на фланот
 • 1 лажичка пченкарен скроб
Подготовка
 1. Почнуваме да го подготвуваме ганашот од чоколадо. За да го направите ова, загрејте го кремот во тенџере и кога ќе почне да врие, тргнете го од оган и додадете ја сечканата чоколада. Потоа мешаме додека да се растопи чоколадото и потоа го делиме кремот во два сада кои ќе ги покриеме со фолија „кожа“ и ќе го ставиме во фрижидер да добие конзистентност. Околу три часа.
 2. Откако ќе заврши ние го подготвуваме калапот обложете го со ацетат за да може лесно да се отстрани и рабовите да излезат чисти. Резервиравме.
 3. Кога чоколадниот крем веќе ќе добие форма го правиме фланот За ова истураме 800 мл. од млекото во тенџере со шеќерот. Загрејте, промешајте и доведете до вриење.
 4. Додека чекаме да зоврие, растворете ги пликовите за подготовка за флан и лажичката пченкарен скроб во 200 мл. преостанатото млеко.
 5. Кога млекото ќе почне да врие, тргнете го од оган и ја истураме смесата за флан, мешајќи додека не се интегрира. Откако ќе го постигнете, вратете го тенџерето на оган и со постојано мешање варете на средна топлина додека повторно не почне да врие. Така ќе добиеме густ крем кој ќе го тргнеме од оган и ќе го покриеме додека не биде подготвен за употреба.
Составување на тортата
 1. Сега кога сите подготовки се завршени, ставаме а основа за колачиња. На база на колачиња, слој флан, друг колачиња, нов слој флан и уште еден колачиња.
 2. Потоа, едната од двете чинии ганаш ја вадиме од фрижидер, ја промешуваме да се загрее малку и да биде податлива и на последниот слој ставаме половина од бисквити, добро намачкани.
 3. Тогаш ги повторуваме претходните чекори ставајќи слој колачиња, слој флан, повторно колачиња, повторно флан, колачиња и уште еден слој чоколадо.
 4. Завршивме со монтажата, ја покриваме тортата и ставаме во фрижидер Цела ноќ.
 5. Следниот ден, одмотајте и украсете со остатокот од ганашот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.