Француски тост со црвено вино

Француски тост со црвено вино, многу популарна слатка што се консумира за Велигден. Торијата се состои во искористување на лебот од неколку дена, поминување низ млеко и јајце и пржење, тие се многу добри и сочни.

Типични се оние од млеко и цимет, а исто така и оние од црвено вино. Сега се прават на многу начини и вкусови, но без оглед како се прават, торијатите се многу добри и се идеални за десерт.

Француски тост со црвено вино
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 леб за торијас (подобро од претходниот ден)
 • 3-4 јајца
 • 1 кора од лимон
 • 1 литар црвено вино
 • 1 стапче цимет
 • 1-2 лажици мелен цимет
 • 250 гр. на шеќер
 • 1 мала чаша вода
 • 1 голема чаша сончогледово масло
Подготовка
 1. За да ги направиме торијаите со црвено вино, прво ќе го ставиме црвеното вино да се готви со стап од цимет, парче кора од лимон, 100 гр. шеќер и мала чаша вода.
 2. Оставете го да се готви околу 15 минути на средно-висока топлина, исклучете го и оставете го да се излади.
 3. Јајцата ги ставаме во широк сад, во другото го ставаме црвеното вино.
 4. Ние ги исекуваме парчињата леб од околу 2 см., Ги ставаме во црвено вино, ги оставаме да киснат додека не се натопат добро.
 5. Во чинија ќе го ставиме остатокот од шеќерот и малку цимет во прав.
 6. Ставаме тава со многу масло да се загрее, кога ќе почнеме да ги пржиме торијаите.
 7. Ние внимателно ќе ги отстраниме од виното, ќе ги поминеме низ јајцето и ќе ги пржиме во тавата, ќе ги оставиме додека не заруменат од двете страни.
 8. Ги вадиме, ги ставаме на чинија каде ќе ги имаме со кујнска хартија, за да го впијат маслото.
 9. Потоа ги поминуваме низ шеќерот и циметот и ќе бидат подготвени

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.