Француски тост со крем од банана и бадеми

Француски тост со крем од банана и бадеми

Искористете го лебот што остана од претходниот ден да се подготват рецепти за да се вкусат следниот ден е вообичаена практика во домовите низ целиот свет. Во Шпанија тие се многу типични за пример трошки или француските здравициНа И многу поедноставно од второто се францускиот тост.

Француски тост со банана и крем од бадеми што ги споделувам со вас денес, многу лесно се подготвуваат. Идеални се за викенд, кога генерално појадуваме со поголема спокојство. Пополнет со прелив од мед и добро кафе, се служи појадок!

За да направите француски тост, потребни ви се само неколку парчиња леб од претходниот ден и малку течност за да ги впиете подоцна. изматете ги и пржете ги. Ако, дополнително, ги наполните како што предлагам со добро зрела банана и малку крем со ореви, сетот ќе биде круг!

Рецептот

Француски тост со крем од банана и бадеми
Францускиот тост со крем од банана и бадеми прави совршен викенд појадок. Едноставни се, брзо се подготвуваат и се вкусни.
Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 парчиња леб (4 ако користите помали парчиња)
 • 2 лажици крем од бадеми
 • 1 plátano
 • 1 јајце
 • Прскање со млеко
 • ½ лажичка какао
 • 1 лажичка мед
 • Маслиново масло или путер за пржење
Подготовка
 1. Намачкајте ги парчињата со крем од бадеми од едно од неговите лица.
 2. После ние ја исекуваме бананата на тенки парчиња и ги ставаме уредно на кремот од бадеми на една од овие парчиња.
 3. Откако се населивме, сите го ставивме уште едно парче леб како корица. Сакам потоа да ставам чепкалка за заби на секоја од нејзините страни, бидејќи на тој начин ми е поудобно да манипулирам со целата, но не е неопходно да се направи тоа.
 4. Во длабока чинија го матиме јајцето. Додадете ги млекото, какаото и медот и добро измешајте додека не се интегрираат.
 5. Го поминавме нашиот двоен тост за чија мешавина треба добро да се натопи на секоја од неговите страни.
 6. Следно, загреваме лажица масло или еквивалент на путер во тава и го пржиме тостот од двете страни, без да изгори.
 7. Уживавме во францускиот тост со банана и свежо направен крем од бадеми.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.