Торта од Сан Маркос

Торта од Сан Маркос

Дали имате нешто за славење? Тортата Сан Марко совршен е како десерт во вакви прилики. Оваа класика на шпански колачи им се допаѓа на речиси сите и е релативно едноставна за подготовка. За ова нема да ви требаат многу алатки или материјали освен миксер и факел или електричен горилник.

Основата за оваа торта е едноставна Геновец пандишпан, кои ќе ги наполниме со шлаг и шлаг од какао. Иако веројатно најкарактеристичниот белег на оваа торта е неговата препечена жолчка навлака, вкусно! Ми се допаѓа овој слој многу дебел, но, за вкус!

Што се однесува до декорацијата, многу е вообичаено да ја завршите оваа торта со тостирани сецкани бадеми и крем. Во овој момент можете да бидете многу пооригинални од мене ако имате идеи за тоа. Дали се осмелувате да го подготвите? Идеален предлог е да се изгуби стравот од ваков тип на подготовки.

Рецептот (за калап од 15 см.)

Торта од Сан Маркос
Тортата Сан Маркос е класика на шпанското слаткарство. Десерт кој секогаш е добро прифатен на некоја прослава.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Состојки
За тортата (15 см):
 • 3 јајца Л.
 • 108 гр. на шеќер
 • 125 гр. брашно за пециво
 • 2,5 лажици стопен путер
За сирупот:
 • 100 гр. на шеќер
 • 100 гр. на вода
 • Поздравниот сок од лимон
 • 1 лажичка ракија
За полнење:
 • 500 гр. шлаг
 • 130 гр. на шеќер
 • 1,5 лажици какао во прав
За препечен прелив од жолчка:
 • 130 гр шеќер
 • 40 g вода
 • Поздравниот сок од лимон
 • ½ лажичка суштина од ванила
 • 3 жолчки
 • 5,5 гр пченкарен скроб
 • шеќер за тост
 • 100 гр филети бадеми за украсување
Подготовка
 1. Го подготвуваме колачот. За да го направите ова, ја загреваме рерната на 180º C, подмачкајте отстранлив калап со дијаметар од 15 сантиметри и посипете го со брашно.
 2. Јајцата се матат со шеќерот и сол додека не побелат и пораснат во волумен. Околу 8 минути.
 3. Додадете го просеаното брашно и се меша со движења на обвивка со помош на шпатула. На крај додадете го путерот и повторно измешајте да се соедини.
 4. Ние го истураме тестото во калапот и се печеме 30 минути или додека тортата не е готова. Потоа, го вадиме од рерна, го оставаме 10 минути да одмори на решетка и го одкалапуваме да се излади.
 5. Еднаш ладно пресечете ја тортата на три кори со лира или назабен нож
 6. Додека колачот се лади го подготвуваме сирупот Во тенџере ставете ги да зовријат сите состојки: вода, шеќер, сок од лимон и ракија. Откако ќе се раствори шеќерот, тргнете го од оган, ставете го во сад и оставете го да се излади.
 7. Ние исто така ги искористиме изматете ја павлаката со шеќерот на филот. Откако ќе заврши тестото го делиме во два сада (во едниот малку повеќе отколку во другиот) а во помалиот го додаваме какаото и мешаме. Резервирајте ги двете теста во фрижидер.
 8. Конечно го подготвуваме прекривката од жолчка тост. За да го направите ова, ставете ги водата, шеќерот, сокот од лимон и суштината на ванилата во тенџере и оставете да зоврие. Потоа намалете ја топлината и варете пет минути. Откако ќе го направите, тргнете го од оган и оставете малку да се излади.
 9. Потоа во сад Ги матиме жолчките со пченкарниот скроб. Во оваа смеса ја додаваме претходната (сирупот за прекривка со препечена жолчка) и мешаме. Поминете низ цедалка и варете ја добиената смеса во водена бања додека не се згусне, често мешајќи.
 10. Време е да ја составиме тортата! Првиот слој пандишпан го пробиваме со сирупот и го покриваме со кремот од какао, добро измазнувајќи го слојот. Покријте со вториот слој пандишпан, натопете го во сируп и наполнете со три четвртини од шлагот.
 11. Покријте со третиот слој пандишпан и измазнете ги рабовите со шпатула. Подоцна, ако прекривката со препечена жолчка е веќе топла или ладна, ја додаваме на површината. Доколку не е, тортата ја резервираме во фрижидер до тој момент.
 12. Еднаш се става слојот од препечена жолчка и измазнети, посипете со шеќер и тост со фластер или режач.
 13. Ни остануваат само последните допири. Ги покриваме рабовите со малку од резервираниот шлаг и прелијте ги со ламинирани бадеми кои ќе ги тостираме во тавата.
 14. На крај украсете со преостанатиот крем и ставете го во фрижидер најмалку два-три часа.
 15. Уживавме како тартот Сан Маркос го извади од фрижидер 10 минути порано.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.