Рецепт од грашок со шунка

грашок со шунка

Јадењето добра, здрава и урамнотежена исхрана е една од основните точки за уживање во добра благосостојба, и физичка и ментална. Традиционалните рецепти продолжуваат да бидат најдобриот безбеден начин за развој на здравјето, благодарение на фактот што се направени со природна храна и богати со хранливи материи. Ако сакате да ги проширите вашите гастрономски опции со вкусно типично јадење од добри шпорети, еве ви оставаме еден вкусен рецепт за грашок со шунка.

Само ќе ви треба грашок и купете коцки излечена шунка. Понатаму, тоа е многу лесно да се направи и погодна за сите непца. Дали се осмелувате да го пробате?

Грашок со шунка, бабински рецепт

Рецепт од грашок со шунка
Грашокот со шунка е јадење кое се навраќа на традиционалните шпорети кои нашите баби ги подготвувале со таква грижа. Сепак, иако сè уште се присутни на менијата на шпанските домови, тие губат некои мали трикови кои успеваат да им дадат најпосебен шмек. Грашокот со шунка може да се ужива во секое ќоше на Шпанија, иако во Астуриас можеме да уживаме со тој вкус и текстура на најтрадиционалната кујна. Доколку сакате да го знаете автентичниот астуриски рецепт грашок со шунка, еве ги оставаме чекор по чекор.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 750 гр грашок или арбејо
 • Пилешка супа
 • 250 гр коцки Серано или Ибериска шунка
 • 4 средни домати
 • 1 среден кромид
 • Каранфилче со лук од 3
 • 1 мала пиперка
 • Магдонос
 • Сал
Подготовка
 1. Првото нешто е да се подготви пилешка супа. Може да ги искористиме веќе подготвените, но многу подобро ако е домашна.
 2. Потопете го грашокот, откако ќе го извадите од мешунките, во супа и варете. Можете да додадете прстофат сол, иако мора да се земе предвид дека шунката подоцна ќе го додаде својот допир на сол. Внимавајте да не злоупотребувате.
 3. Оставете да се готви додека грашокот не омекне. Мора да бидете внимателни и да внимавате да останат цели и крцкави, без да ја испуштате кожата.
 4. Со пиперката и сечканиот кромид правиме сос. Кога ќе стане проѕирно додадете ги лукот, магдоносот и сечканите домати.
 5. Почитувајќи ги различните вкусови, можете да го оставите сосот каков што е или да го поминете низ мелницата за компири за да оставите помазен крем.
 6. Додадете го во грашокот и внимателно промешајте за да не се скрши грашокот.
 7. Пред послужување внесете ги малите парчиња шунка кои претходно ќе ги испржиме на малку масло.
 8. Традиционалниот рецепт треба да се остави со малку супа. И сега останува само да се обидеме да ја исправиме солта ако е потребно.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 55

Клучот: изберете ги најдобрите состојки

Покрај внимателната подготовка, неопходно е да се знае и како да се изберат најдобрите состојки. На грашок или арбејоси подобро е да ги купите свежи и со својата шамија. Ќе треба само да ги излупите пред да ги внесете во супата.

Што се однесува до коцките сува шунка, многу подобро ако е ибериска. Многукратните придобивки што ги нуди овој деликатес се добро познати. Тоа е важен извор на витамини, протеини и минерали совршен за секаков вид на диета. Многу повеќе кога ви треба дополнителна мотивација за децата да јадат зеленчук.

Вклучете го шпоретот сега и дозволете да бидете заведени од ова прекрасно јадење кое сигурно ќе стане ѕвезда на вашите најдобри менија. Бидејќи како што би рекол познатиот кинески писател Лин Јутанг: „Нашите животи не се во рацете на нашите богови, туку во рацете на нашите готвачи“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.