Подгответе го овој зачинет карфиол со варен компир

зачинет карфиол со варен компир

Без разлика дали го сакате карфиолот или едноставно не го разбирате, треба да го пробате овој рецепт! И тоа е тоа зачинет карфиол со варен компир Тоа е одлична алтернатива и за двете бидејќи го нуди најдоброто од карфиолот, но со нијансиран вкус благодарение на двата зачини, папраката и куркумата.

Ми се допаѓа да бидам дарежлив со зачини кога го подготвувам овој рецепт. Исто така, не се двоумам да додадам допир на топлина кога имам можност, користејќи комбинација од слатка пиперка и топла пиперка. Веќе знаете за мојата слабост кон овој зачин, што ќе му правам! И тоа е дека не само што додава вкус, туку и многу боја на овој рецепт.

Компирите изгледаат како одлично дополнување на карфиолот, не само нутритивно гледано. Крцкавата текстура на карфиолот е во контраст со онаа на компирот, кој е многу мек по готвењето. Доколку, покрај тоа, имате зелен и/или црвен пипер, не двоумете се да го додадете во плехот од рерната. Со шолја варен ориз o Три задоволства ќе имате комплетна чинија. Можеме ли да тргнеме?

Рецептот

Подгответе го овој зачинет карфиол со варен компир
Овој зачинет карфиол со варен компир е едноставно, лесно и хранливо јадење. Комбинирајте го со варен ориз и ќе имате десет чинии за секој ден.
Автор:
Тип рецепт: Verduras
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 карфиол
 • 1 зелена пиперка
 • 4 лажици масло
 • ⅔ лажичка пиперка
 • ½ лажичка куркума
 • Сал
 • Црн пипер
 • 2 зготвени компири
Подготовка
 1. Ја вклучуваме рерната на 180ºС со загревање и надолу.
 2. Потоа, во поголем сад измешајте ги маслото, пиперката и куркумата со прстофат сол и бибер и резервирајте.
 3. Тогаш карфиолот го сечкаме на цветчиња и пиперката исечкана на коцки и додајте ги во садот, сето убаво измешајте за да се натопени со масло и зачини.
 4. Откако ќе заврши, ги превртевме фолиите и зелен пипер на плехот обложен со хартија за печење, распоредувајќи ги.
 5. Ние носиме до рерната и варете додека карфиолот не стане нежен и златен, околу 15 минути. Го немате печениот компир? Искористете ја можноста да го готвите на парчиња.
 6. Откако состојките се подготвени, пржете ги компирите на решетка или тавче со малку сол додека не порумени и послужете со остатокот.
 7. Уживајте во зачинетиот карфиол со варен компир самостојно или со шолја ориз.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.