Подгответе ги овие кашички со јаболко и грозје за појадок

Каша со јаболко и грозје

Кој сака каша за појадок? Тоа е еден од моите омилени појадок во текот на зимата кога студот повикува да го започнеме денот со силен и топол предлог. Сега, уживам во нив во избројани денови и секогаш барам нови комбинации за да не се досадува. Дали каша со јаболко и грозје што денес ве охрабрувам да се подготвите беа последните во кои уживав.

Овесни снегулки, јаболко, повеќе јаболка, грозје, бадеми и цимет. Со таа комбинација на состојки, што може да тргне наопаку? јаболката засладуваат кашата, бидејќи не само што служат како прелив, туку се интегрирани во нив, бадемите го даваат крцкавиот допир и грозјето? Грозјето ја прави кашата посвежа.

Нивната изработка е многу едноставна и нема да ви одземе повеќе од 20 минути. Можеби во текот на неделата не сакате да потрошите толку многу време на појадок, но за викенд нема оправдување да ги подготвите доколку сакате да ги пробате. Ми звучи како одличен предлог. да го започнете денот, Ќе ми кажеш дали го мислиш истото откако ќе ги пробаш.

Рецептот

Подгответе ги овие кашички со јаболко и грозје за појадок
Овие каша од јаболка и грозје се идеални како викенд појадок. Пробајте ги пред да започне летото и ќе се чувствувате како поладни работи.

Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 1

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 3 лажици снегулки од овес
 • 200 мл бадемово млеко
 • 2 јаболка
 • ½ лажичка мелен цимет
 • 1 лажичка мед
 • Некои грозје
 • Лажица сечкани бадеми

Подготовка
 1. Во тенџере измешајте ги овесните снегулки со напитокот од бадеми и оставете да зоврие.
 2. Откако смесата ќе зоврие, намалете ја топлината и ја готвиме кашата за 5-8 минути или додека не се згусне, често мешајќи.
 3. Времето помина, вградуваме јаболко излупени и изрендани, мед и цимет, измешајте и варете уште неколку минути, мешајќи ја смесата.
 4. Ја послужуваме кашата во сад и на роговите ставете дел од јаболкото, грозјето, бадемите и уште малку цимет.
 5. Ги оставивме да се загреат неколку минути и уживавме во кашата со јаболко и грозје за појадок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.