Основна торта со цимет

Основна торта со цимет

Барате рецепт за торта што е лесно да го запомните? Оваа основна торта со цимет можете да ја направите каде и да одите, бидејќи ќе ви требаат само неколку основни состојки и чаша вода како препорака за да ги пресметате количините. Што повеќе, меморирање на рецептот ќе биде детска игра еднаш еднаш ќе го сториш тоа.

Надвор од нејзината едноставност, ќе ви се допадне и големината на оваа торта, совршена за оние прилики кога ќе го собереме семејството дома, и нејзината бушавост. Без сомнение, една од меките колачи што некогаш сум ја пробал И може да остане така до три дена ако се чува цврсто.

Не чувствувате како да го пробате? Ставете ја рерната да се загрее и ќе ја подготвите оваа торта за нешто повеќе од еден час. Користете калап од најмалку 22 см во дијаметар со highидовите малку високи. Како што веќе очекував, оваа торта е голема и многу се крева во рерна. Проверете дали има најмалку 3 см од површината на тестото до работ на калапот. И не дозволувајте никој да ја има рерната во првите 40 минути или ќе ви се случи како мене и неговата форма ќе стане грда.

Рецептот

Основна торта со цимет
Оваа основна торта со цимет изненадува со својата леснотија, големата големина и мекиот. Не очекувам да го испробам?
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 јајца Л.
 • 2 чаши шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша сончогледово масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 чаши брашно
 • 1 кесичка квасец
 • 1 лажичка цимет
Подготовка
 1. Ја загреваме рерната на 180ºС.
 2. Во сад ги победивме јајцата и шеќерот додека смесата не избели.
 3. Потоа, додека тепав, ги додаваме остатокот од течните состојки, еден по еден.
 4. Кога тие се интегрирани, го додаваме брашното, квасецот и циметот просејуваа и се мешаат со обвивни движења, се додека не се добие хомогено тесто.
 5. По го подмачкуваме калапот или го редиме со хартија за печење и го истураме тестото во него.
 6. Се печеме на 180ºС додека не се свари тортата, околу 55 минути. .
 7. Откако ќе завршиме, го тргаме колачот од рерна и оставаме да капе 10 минути до расклопувајте на решетка и нека се излади целосно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.