Наут со компир и маринирано ребро за борба против студот

Наут со компир и маринирано ребро

Сè уште не можеме да зборуваме за интензивен студ, но се чини дека времето конечно почна да се менува. И утешни јадења како овие наут со компир и маринирано ребро Тие почнуваат да бидат многу добро примени кога ќе пристигнат дома напладне, откако ќе работат цело утро.

Ваквите јадења не забавуваат во кујната некое време, но резултатот вреди. И секогаш можете значително да го намалите времето што го поминувате со користење варен наут од конзерва. Каква помош е секогаш да имате неколку лименки во фрижидер!

Во овој случај, го искористив тенџерето за да ги зготвам многу едноставно со само вода. Маринираното ребро Додава многу вкус на садот, а исто така и многу сол, така што во ниту еден момент при подготовката не додадов повеќе. Уште повеќе, идеалот би бил да се измеша маринираното ребро и свежо ребро, но тоа беше она што го имав!

Рецептот

Наут со компир и маринирано ребро за борба против студот
Дали барате утешна чинија за борба против студот? Пробајте ги овие наут со компири и маринирани ребро. Многу се вкусни!
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400гр. маринирано ребро со големина на залак (или мешавина од маринирани и свежи)
 • 1 чешне лук, излупен
 • 1 пурпурен кромид
 • ½ бел кромид
 • 2 зелени пиперки
 • ½ црвена пиперка
 • 1 лажичка месо од хоризо пиперка
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 голем компир
 • 180гр. варен наут
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Исечете го целиот зеленчук и излупете го и исечете го компирот.
 2. Загрејте масло во големо тенџере и го заруменуваме реброто. Откако ќе завршиме, отстрануваме и резервираме.
 3. Во истото масло потоа пропржете го лукот, кромид и бибер 10 минути.
 4. После го додаваме доматот и месото од хоризо пиперката и измешајте.
 5. Тогаш ги вметнуваме компирите и реброто и покријте го со вода.
 6. Готвиме најмалку 30 минути или додека сите состојки не омекнат.
 7. Потоа, додадете наут, измешајте и варете уште неколку минути.
 8. Наутот го сервираме со компири и топло маринирано ребро.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.