Мешани јајца со пржени компири, одлично за кога има лекар

Чипови

Зарем не ви се случило секогаш кога ќе излезете на пазар да купите или кога мора да одите на лекар Дали времето е секогаш над вас? Понекогаш е многу добра идеја да го оставиме ручекот пред закажувањето или ден претходно за кога ќе пристигнеме, само треба да го загрееме.

Сепак, нема многу претпазливи луѓе, јас се вклучувам и јас, и ние секогаш одиме со трчање. Затоа, за сето ова, сакав да ви донесам многу едноставен, лесен и брз рецепт за тие напорни денови. Станува збор за а изматени јајца со пржени компири, Се надевам дека ви се допаѓаат.

Состојки

  • 1 кг компири.
  • Јајца.
  • Маслиново масло
  • Сол

Подготовка

За да го направиме овој рецепт за пржени јајца со пржени компири, ќе мораме излупете, измијте и исечете го компирот. Бројот на состојки ќе се намали или зголеми во согласност со вечерите што ги имаме, затоа секогаш имајте го на ум. За повеќе или помалку лице кое јаде нормално, секогаш му се доделуваат 4 компири со средна големина.

Тој исто така тајната на овие компири е сече. Ако ги исечеме премногу тенки, тие стануваат многу трнливи, а ако ги исечеме премногу масни им треба долго време да се пржат, покрај тоа што ќе земат многу повеќе маснотии од маслиновото масло.

Чипови

на компирот трае од еден ден до следниот или, уште подолго, во вода. Значи, ако сакате да го унапредите овој чекор за кога ќе добиете од лекар, само треба да пржете и да ги направите изматените јајца со јајцето.

Штом компирот темелно се измие под млаз вода од чешмата, ќе посолиме и ги пржиме во серии во тава за пржење или во типично пржено пржење. Во исто време кога ги отстрануваме веќе пржените компири, ќе ги поставиме на кујнска хартија, така што тие ќе го апсорбираат целиот вишок масло.

Откако сите ќе се испржат, ќе ги пренесеме на една тава (без никакво масло) и ќе додадеме 2 јајца по порција. Everythingе мешаме сè многу добро додека не видиме дека јајцето е доволно промешано и готово.

Се надевам дека ви се допаѓа овој рецепт од изматени јајца со пржени компири за спасители на оние напорни денови што секогаш ги имаме. Исто така, ако ви останат чипови, можете да го користите за да направите a Шпанска тортилја.

Повеќе информации - Шпански омлет, традиционален рецепт

Повеќе информации за рецептот

Чипови

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 235

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.