Кроасани полнети со нутела

Кроасани полнети со нутела, станаа порок, може да се полнат со крем, џем, крем од костен, ангелско влакно…. Можете да ги декорирате и со бадеми, шеќер во прав, да ги искапете со повеќе чоколадо, чоколадни нудли...

Направете ги разновидни и изненадете ги сите, дека лиснатото тесто никогаш не ви недостига во фрижидер, ќе ве добие многу.

Кроасани полнети со нутела

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 1 лист лиснато тесто правоаголно
 • Крем од какао (Нутела, Ноцила) или чоколадо што се топи
 • 1 јајце
 • Исечени бадеми, чоколадни тестенини…
 • Шеќерна чаша

Подготовка
 1. За да ги подготвиме кроасаните полнети со Нутела, прво ќе ја вклучиме рерната на 180ºC, со загревање нагоре и надолу.
 2. Лиснатото тесто го продолжуваме оставајќи го листот хартија. Од едната страна правиме засек во центарот на тестото, од другата страна ќе направиме засек од аголот до знакот што го направивме во центарот и од другиот агол кон центарот, со што ќе формираме голем триаголник.
 3. Страните ги тргаме внимателно, бидејќи добиваме и повеќе кроасани.
 4. Премачкајте го тестото со чоколадниот крем без да стигнете до рабовите. Во центарот на широкиот раб правиме мал засек и постепено виткаме до врвот на тестото што малку ќе го развлечеме и запечатиме, краевите ги вртиме навнатре давајќи облик на полумесечина.
 5. Со парчињата од страните кои биле во форма на триаголник ќе формираме повеќе кроасани. Ги ставаме на плех за печење. Јајцето го матиме, со помош на четка ги бојадисуваме кроасаните, одозгора ставаме ламинирани бадеми, чоколадни нудли...
 6. Печете додека не порумени. Ќе внимаваме да не изгори лиснатото тесто, мора да биде златно.
 7. Тргнеме од рерната, нека се излади.
 8. Посипете со шеќер и послужете.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.