Колачиња од бадеми, брза и лесна закуска

Колачиња од бадеми

Сакам да печам колачиња и да уживам во нив за ужинка, а викендот е одлично време за тоа. Овие колачиња од бадеми, Инспирирани од рецептот на Janeејн Ашер, тие се добар извор за времето кога е од суштинско значење, едноставно и брзо.

За да ги подготвите, се користат основни состојки и допир со бадем што им дава посебен вкус и текстура. Можете да користите различни видови бадем: мелени бадеми, кроканти бадем или комбинација од двете, по ваш вкус! За 30 минути можете да уживате во неколку фантастични колачиња. Основен рецепт што треба да го додадете во вашата готвачка заедно со колачиња со чоколади без јајца.

Индекс

Состојки

12-16 колачиња

 • 65гр шеќер
 • 120 гр путер (на собна температура)
 • 1 јајце (лесно претепано)
 • 1/2 лажиче суштина од ванила
 • 50 гр мелени бадеми (или комбинација на мелени бадеми и кроканти)
 • 135 гр брашно
 • Кроканти или парчиња бадем за украсување
 • Шлаг шеќер за украсување (по избор)

Состојки на колачиња од бадеми

изработка

Ние го загреваме рерна на 190º со топлина нагоре и надолу.

Ние победиме во сад со помош на електрични шипки, путерот и шеќерот додека не се добие кремаста смеса. Потоа ги интегрираме јајцето и суштината на ванила додека не постигнеме униформа смеса.

Вметнуваме бадем мелено и брашното малку по малку мешајќи со дрвена лажица. Откако ќе завршиме, го оставаме тестото да одмори 10-тина минути, време од кое искористуваме, за да поставиме хартија за печење на садот за печење.

Со помош на лажица за десерт, земаме купишта тесто и депонирајте ги на плехот за печење, оставајќи неколку сантиметри помеѓу грамада и грамада (колачињата се шират во рерна). На овие ставаме парчиња кроканти или бадеми и лесно притискаме (не грижете се ако некои од нив паднат за време на печењето).

Ги печеме колачињата за 15-20 минути додека не порумени. Извадете го од рерна, посипете го со шеќер со мраз и оставете ги да се изладат целосно пред да ги сервирате.

Колачиња од бадеми

Сметки

Овој пат користев кроканти како украс затоа што немав парчиња бадеми Дома. Со чаршафите резултатот е повпечатлив и ќе постигнете поубава презентација.

Повеќе информации -Чоколадни колачиња без јајца

Повеќе информации за рецептот

Колачиња од бадеми

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 250

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јеје dijo

  Колку колачиња излегуваат?

  1.    Марија васкез dijo

   Помеѓу 12 и 16 колачиња во зависност од големината

 2.   Ширли Руиз dijo

  здраво добро попладне, дали можете да користите овесна каша за бадемите? Или која друга состојка можам да ја користам за замена на бадемот? Ви благодарам!

  1.    Марија васкез dijo

   Не сум пробал да користам овесна каша од Ширли, но може да работи. Триците имаат многу благ вкус и можете да користите снегулки за украсување. Ако одлучите да го направите тестот, кажете ни го резултатот!