Кока Де ланда

Кока де ланда е типична валенсијанска кока, многу добро за појадок или закуска. Овој ист рецепт може да се направи со јогурт, тој варира во зависност од областа, но тие се исто толку добри. Кога го пробав, навистина ми се допадна, ми го дадоа овој рецепт и вистината е дека вреди да се проба.

За оваа кока де ланда се користат кесички со сода наместо прашок за пециво, тоа е супер нежно, сочно и спектакуларно !!!

исто така, Можете да ја менувате кора од лимон, по кора од портокал, што најмногу ви се допадна, или за да можете да го промените вкусот на кока.

Кока Де ланда

Автор:
Тип рецепт: Пострес
Порции: 6

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 5 HUEVOS
 • 2 чаши шеќер (300 гр.)
 • 2 чаши млеко (400 мл.)
 • 1 чаша благо маслиново масло (200мл.) Или сончоглед
 • 500 гр. Од брашно
 • 4 кесички агенси за двојно кревање или 1 кесичка прашок за пециво
 • Кора од лимон
 • Место цимет
 • 2 или 3 лажици шеќер

Подготовка
 1. Првото нешто што ќе го ставиме за да ја загрееме рерната на 180º.
 2. Во сад ги ставаме јајцата, шеќерот и матиме додека не се зголеми волуменот, потоа додаваме масло, мешавина, млеко и кора од лимон, повторно добро се мешаме.
 3. Вметнуваме брашно, прво го квасиме и потоа ќе го вградиме малку по малку, откако ќе се измеша брашното, додаваме кесички со средства за кревање и мешаме.
 4. Во плех за печење го шириме со путер и го редиме со мрсна хартија, смесата од кока ја фрламе во калапот.
 5. Theе ја посипеме целата површина на тестото со шеќер и цимет.
 6. Willе го воведеме во рерна, по 30 минути ќе боцкаме со чепкалка за заби, ако излезе суво ќе биде подготвено, ако не ќе го оставиме уште неколку минути или додека не биде подготвено, варира во зависност од рерна
 7. Нека се излади и ќе биде подготвено.
 8. Тоа е одличен рез и е многу богат.
 9. Искористи!!

Продолжувајќи со медитеранските кока, уживајте во овој рецепт:

Медитеранска кока
Поврзана статија:
Медитеранска кока, здрав рецепт за целото семејство

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ману Коладос dijo

  Добро утро Монтсе:
  Оваа кока има спектакуларен изглед, и сите работи што ги видов и на блогот, колку се вкусни !!!!
  Сакав да пробам да направам кока, но .... какви мерки има мувлата? Не знам како да пресметам многу добро.
  Би ценел многу ако можете да ми одговорите.
  Многу бакнежи
  Благодарам

  1.    Катија Хименез dijo

   Delicioooooosa и толку лесно. Ова беше првото слатко што го јаде ќерка ми ... претходните што не и се допаѓаа. Благодарам

   1.    Кармен dijo

    Бидејќи се спушта, излегува убаво, но кога ќе се олади, не се чувствува сунѓересто?

  2.    Карлос dijo

   Рецептот е многу добар, јас го направив и е многу добар, ви благодарам многу

 2.   Ману Коладос dijo

  Здраво, не знам дали го правам тоа погрешно, ти напишав бидејќи твојот кокс ми изгледа спектакуларен и сакав да го направам.
  И јас ги прашав мерењата на мувлата ...
  Се чини дека не ви го испратив добро претходниот коментар… .Iе се обидам повторно.
  Овој блог многу ми се допаѓа
  Бакнежи и благодарам

 3.   Ева Марија Мартинез Монравал dijo

  Не го јадев долго време (дојдов да работам во Севилја)
  Но, мајка ми и баба ми го правеа тоа често и беше вкусно
  Тие го направија во Ланда што е како правоаголен калап долг околу 40 см широк 30 и висок околу 6-7 см во целиот мој регион. Не видов друг калап, само во филмови и книги, освен оној што беше кружен 20 см понизок дијаметар и околу 30-35 см повисок што беше за „бадемова торта“ за специјални прилики
  Можеби го најдов рецептот, но не можам да го гарантирам (беше толку добар)
  Не знам дали ќе најдеш ланда од минатите години, но можеш да ја пробаш со плиток правоаголен калап.

 4.   Ана dijo

  Се обидов да го направам со Ројал и не ја добивам мекиот што сум го пробал претходно.
  Кога мислите 4 двојни коверти, има вкупно 8 пликови?

  Благодарам

 5.   паки dijo

  многу е добро, многу меки

 6.   Clara dijo

  Кои се димензиите на ландата што ја правите кока? Изгледа вкусно, благодарам.