Кастилјанска супа со шунка, традиционален рецепт

Кастилијанска супа со шунка

колку е богат Кастилјанска супа. Не сте го пробале? Од скромно потекло и со лук, леб и пиперка како главни состојки, таа е многу евтина супа што секој може да ја подготви и која е многу утешна во студените месеци од годината. Дали ви треба таков рецепт? Забележете го овој рецепт за кастилска супа со шунка.

Шунка, хоризо и/или јајце се состојки кои често се додаваат во оваа супа. Супа која можете да ја збогатите со пилешка супа ако сте ја направиле, наместо вода. Сега кога се ближи зимата, се почесто подготвуваме чорби дома, искористете ги!

Ќе видиш колку е лесно да се подготви. Можете да го направите за половина час, но ве советувам да го оставите да се готви еден час ако не брзате. Текстурата и вкусот на оваа супа кога се крчкаат толку долго се вкусни. Зарем веќе не сакате да го пробате?

Рецептот

Кастилјанска супа со шунка, традиционален рецепт
Кастилската супа со шунка е супа од лук со голема традиција. Едноставен и економичен предлог кој е многу утешен на студ.
Автор:
Тип рецепт: Супи
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 лажици маслиново масло
 • Каранфилче со лук од 5
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 3 парчиња тврд селски леб (6 ако се лебови)
 • 75 гр. коцки шунка
 • 1 лажичка месо од хоризо пиперка
 • Вода или пилешка супа за покривање
 • Сол и бибер
Подготовка
 1. Излупете ги и исечкајте ги чешнињата лук.
 2. Ние го загреваме маслото во тенџере и го пржиме лукот додека не почнат да порумени.
 3. Потоа ја вметнуваме пиперката слатка и отстранете.
 4. Брзо додадете ги коцките шунка и кришките бајат леб и оставете ги да се печат неколку минути, мешајќи од време на време.
 5. Потоа додадете ја хоризо пиперката, малку бибер и истураме супа за покривање.
 6. Ние готвиме на тивок оган еден час, поправајќи ја точката на сол доколку е потребно.
 7. Уживавме во кастилската супа со топла шунка.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.