Зачинет наут со цреши за 10 минути!

Зачинет наут со цреши за 10 минути!

Со овој рецепт што го предлагам денес зачинет наут со цреши неколку оправдувања што можеме да ги дадеме за тоа дека не се храниме здраво. Ниту времето не е добар изговор, бидејќи нема да бидат потребни повеќе од 10 минути за да се подготви овој рецепт благодарение на сварениот конзервиран наут.

Колку е корисно да имате неколку тегли со варен зеленчук во оставата, чајната кујна. А токму со нив можеме да подготвиме здрави и вкусни јадења како што се распоредените наут што ги готвиме денес. Вие само треба да додадете неколку зачини на наутот за јадење полно со вкус.

Лук во прав, пиперка, ким, оригано... дома користев мешавина од разни зачини и зачини, но вие можете да си направите сами. Се осмелувам да кажам дека и кари може многу добро да делува во овој рецепт. Дали се осмелувате да го подготвите? Ајде да одиме чекор по чекор!

Рецептот

Зачинет наут со цреши: готов за 10 минути
Зачинетиот наут со цреши е здраво и вкусно јадење кое нема да ви одземе повеќе од 10 минути да го подготвите. Кој вели дека немате време да готвите?
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 конзерва конзервирана варена наут (околу 400 гр.)
 • 2 дузина чери домати
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • ½ лажичка лук во прав
 • Нотка ким
 • Уна пица од оригано
 • Сол и црн пипер по вкус
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Сварениот наут исчистете го под млаз ладна вода, исцедете го и малку исушете.
 2. Во тавче ставете една лажица масло и загрејте.
 3. Откако маслото ќе се загрее, додадете ги наутот, чери доматите и зачините.
 4. Измешајте и варете на средна топлина со затворен капак 5 минути, мешајќи ги наутот од време на време.
 5. Послужете го зачинетиот наут со вишни во два сада и попрскајте со малку дополнително масло.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.