Галициска емпанада со фил од говедско месо и кромид

Галициска емпанада со фил од говедско месо и кромид

Дали ви се допаѓа галициската емпанада? Ако никогаш не сте подготвиле дома, време е да го изгубите стравот од него! Тестото за оваа емпанада лесно се прави. Потребно е месење и почитување на времето на растење, но ништо што не можете да направите дури и ако немате пракса во овој тип на подготовка.

Резултатот е достоен за тоа. Тестото е многу крцкаво и со одличен вкус. А што се однесува до филот... Едноставно од говедско месо и кромид, многу кромид, доволно е одвнатре да изгледа многу сочно. Дали се осмелувате да го подготвите? Ве уверувам дека ќе биде успех.

Откако ќе го скршите мразот, сигурен сум дека ќе го користите овој рецепт повеќе пати и ќе импровизирате различни филови. Одличен сојузник е кога имате гости дома и сакате да подготвите неформален ручек или вечера за многу луѓе. Пробај!

Рецептот

Галициска емпанада со фил од говедско месо и кромид
Овој традиционален рецепт за галициска емпанада со говедско месо и кромид е се што ви треба за да ги соберете вашето семејство и пријателите дома. Пробај!
Автор:
Тип рецепт: Carnes
Порции: 10-12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За масата
 • 600 гр. јако брашно
 • 10 гр. свеж квасец
 • 300 гр. на вода
 • 10 гр. на сол
 • 40гр масло од софрито
За полнење
 • 80 гр. на нафта
 • 2-3 сецкани главици кромид
 • 2 италијански зелени пиперки
 • 600гр. сечкано говедско месо (игла)
 • 2 варени јајца
 • Сол и бибер
Подготовка
 1. Во сад го мешаме брашното со квасецот рендано свежо Додадете ја водата и солта и мешајте со рака додека не се соединат состојките.
 2. Потоа, тестото го ставаме на чиста површина и месиме неколку минути. Одмораме 8 минути и повторно месиме уште две. Така, додека не добиете тенко и еластично тесто.
 3. Откако ќе се постигне, малку подмачкајте го садот, внесете го тестото и покријте го со малку влажна крпа. Оставете го да одмори на место без провев до лесното тесто и го удвои нејзиниот волумен. Во лето, еден час може да биде доволен; додека во зима можеби ќе ви требаат две.
 4. Додека, го подготвуваме филот. За да го направите ова, загрејте го маслото во тенџере и пропржете го кромидот додека не стане транспарентен. Потоа додадете ги пиперките и пржете уште неколку минути додека не омекнат.
 5. Го додаваме месото, обилно зачинете и варете неколку минути. Ќе заврши со готвење подоцна во рерната.
 6. По извадете 40 гр од сосот. на нафта да ги додадете во тестото откако ќе нарасне. Месете додека не се соедини и потоа поделете го тестото на два дела, задржувајќи еден од деловите во сад покриен со влажна крпа.
 7. Тогаш се протегаме со ролерот На набрашнета површина првиот дел од тестото додека не биде многу редок и ја има потребната површина за покривање на плехот од рерната кој ќе го обложиме со хартија за печење.
 8. Ставете го тестото на плехот и исечете ги вишокот рабови.
 9. Вториот дел ќе го развлечеме подоцна од тестото на ист начин и резервирајте.
 10. Го превртуваме филот малку исцеден (не го фрлајте вишокот течност) врз тестото што лежи на плехот од рерната. Добро распоредуваме по површината, оставајќи по околу два сантиметри од секоја страна за подоцна да го затвориме тестото. На филот ги мачкаме сечканите варени јајца.
 11. После ставете го вториот дел од тестото за полнењето. Притиснете малку за да се залепат рабовите и го средиме вишокот тесто.
 12. Ги штипкаме и извртуваме рабовите да ја запечатиме емпанадата и правиме дупка во центарот на горниот капак за да може да дише во рерната.
 13. Украсете со преостанатите парчиња од тестото емпанадата, лепејќи ги со малку вода, а низ неодамна направената дупка истураме дел од резервираниот сос течности.
 14. ја земаме рерната претходно загреано на 190ºC со воздух 30 минути или додека тестото не стане крцкаво и златно. Така, го вадиме и го ставаме на решетка и го оставаме да смири.
 15. Уживавме во галициската емпанада со телешко полнење и топол кромид.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.