Боранија со сладок компир, едноставен и брз рецепт

Боранија со сладок компир

За да се храните добро не треба да поминувате многу време во кујната, барем не секогаш. Дали боранија со сладок компир Тие се доказ за тоа. Можете да ги подготвите за само 15 минути, а што е 15 минути? Ништо ако вкусовите, како во овој случај, не компензираат.

Трикот за да го подготвите овој рецепт толку брзо е да го користите микробранова печка за да се готви слаткиот компир. Тоа е многу чист и брз начин да го постигнете и ви овозможува да обрнете внимание на шпоретот каде што ќе ги подготвите останатите елементи од овој рецепт: боранијата и кромидот.

Дали сакате боранија да стане уште побрз ресурс за оние денови кога немате време за ништо? Купете грав, измијте го, исечете го и бланширајте ги 2 или 3 минути. Потоа изладете ги под ладна проточна вода, добро исцедете ги и поделете ги во различни кеси за замрзнување во зависност од количината. Чувајте ги во замрзнувач и кога ви треба, извадете кесичка и ставете ја во врела вода; Откако ќе се попарат, многу брзо ќе се сварат.

Рецептот

Боранија со сладок компир, едноставен и брз рецепт
Боранијата со сладок компир е едноставна и брза алтернатива за кога немате време да готвите.

Автор:
Тип рецепт: Verduras
Порции: 2

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 1 сладок компир
 • 400гр. боранија, исчистена и исечена на парчиња
 • 1 голем бел кромид
 • Сал
 • Пимиента
 • Куркума
 • Маслиново масло

Подготовка
 1. Ние го лупиме слаткиот компир и го сечеме на кришки со дебелина не повеќе од половина сантиметар. Парчињата ги ставаме на раширена чинија, ги покриваме со пластична фолија и ги ставаме во микробранова печка.
 2. Ние готвиме во микробранова печка на максимална моќност околу 3-4 минути или додека парчињата слатки компири не станат меки.
 3. Додека, ние готвиме боранија во зовриена солена вода додека не омекне, околу 10 минути.
 4. И во исто време, исто така, пржете го исечениот кромид julienne во тава со маслиново масло, зачинете го по првите пет минути.
 5. По 10 минути, кога гравот ќе омекне, Ги цедиме и ги ставаме во сад.
 6. Тогаш го додаваме слаткиот компир и кромидот и измешајте.
 7. Наводнуваме со маслена смеса, куркума, сол и бибер, а боранијата ја сервираме со сладок компир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.