пестињос

Пестињос, традиционално слатко што се подготвува на датумите на Велигден и Божиќ. Пестињите се слатки ...

Санфаина

Санфаина, богато јадење од зеленчук. Типично јадење на Каталонија многу слично на пиштолот Манчего. Иако во секоја куќа ...

Чизкејк со лимон

Торта со сирење и лимон, вкусна торта со сирење, едноставна и кремаста, многу лесна за правење бидејќи само ...

Хаке во сос

Toе подготвиме ослиќ во сос, едноставен и лесен рецепт за подготовка. Хаке е бела риба ...